Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és Kína közös vizsgálata a Covid-19-ről nem adott hiteles válaszokat arról, hogyan kezdődött az új koronavírus-járvány és szükség van egy precízebb vizsgálatra Peking részvételével vagy anélkül – közölte szerdán egy nemzetközi tudóscsoport.
A WHO és Kína által múlt héten bemutatott közös tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a Covid-19 betegséget okozó SARS-CoV-2 vírus nagy valószínűséggel köztes állaton, denevéren, esetleg más Kínában és Délkelet-Ázsiában élő vadállaton keresztül került emberre és kizárta annak lehetőségét, hogy laboratóriumból szabadult volna ki.
Nyílt levelében 24 európai, amerikai, ausztrál és japán tudós úgy vélekedett, hogy a tanulmányt „megterhelte” a politika.
„A kiinduló pont az volt, hogy találják meg a szükséges kompromisszumot, amivel Kína rávehető a minimális együttműködésre”
– mondta Jamie Metzl, az Atlanti Tanács agytröszt kutatója, a levél megfogalmazója. Levelük szerint a tanulmány következtetései egy kiadatlan kínai kutatásra alapulnak, miközben „hozzáférhetetlenek voltak kritikus feljegyzések és biológiai minták”.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a múlt héten azt mondta, hogy Kína visszatartotta az adatokat.
Liang Van-nian kínai Covid-19 szakértő cáfolta ezt és kizárta a további közös vizsgálódást Kínában, mondván, más országokra kell összpontosítani.
Metzl úgy vélte, hogy a világnak a B-tervhez kell fordulnia és vizsgálatot végezni „a lehető legmódszeresebb úton” Kína részvétele nélkül.
Metzl szerint Kínának fel kell tárnia információit, amelyek lehetővé teszik a laboratóriumi eredet cáfolatát.
„Kínának vannak adatbázisai arról, milyen vírusokat tárolnak, vannak laboratóriumi feljegyzések az ott folyó munkákról”
– hangoztatta.