Az államilag támogatott múzeumok ne tüntessék el a rabszolgatartásra utaló műtárgyakat

Nem fogja eltenni szem elől vitatott műtárgyait a londoni British Museum, amely a jövőben inkább kontextusba helyezve vagy új értelmezéssel ellátva fogja bemutatni a szóban forgó tárgyakat – közölte az intézmény a BBC-hez eljuttatott közleményében.

A bejelentést megelőzően a brit kormány levélben figyelmeztette a múzeumot és a szigetország több másik kulturális intézményét, köztük a Tate-galériákat, a National Portrait Gallery-t és a British Library-t is, hogy közpénzből működő intézményekként tartózkodniuk kellene az aktivizmus vagy a politika motiválta lépésektől.

Oliver Dowden kulturális miniszter levelében, amelynek tartalma a The Sunday Telegraph birtokába került, megjegyzi, hogy az államilag támogatott múzeumok elveszíthetik az adófizetők támogatását, ha eltávolítanak bizonyos műtárgyakat.

A kormány szerint

„ezeknek a tárgyaknak az eltüntetése helyett meg kellene próbálni kontextusba helyezni őket vagy új értelmezést adni nekik olyan módon, hogy a nagyközönség tagjai a maguk teljességében ismerhessék meg őket”.

A BBC-hez eljuttatott közleményében a British Museum ennek megvalósítására tett ígéretet. A londoni múzeum a közelmúltban eltávolította alapítójának mellszobrát az egyik központi talapzatról azzal az indokkal, hogy Hans Sloane rabszolgatartó volt. Az intézmény azóta újra kiállította a mellszobrot, ám ezúttal olyan tárgyak kíséretében, amelyek megmutatják, hogy Sloane gyűjteménye a Brit Birodalom és a rabszolgatartás idejéből származik.

Sloane orvos, műgyűjtő, tudós és jótevő volt, aki hitt abban, hogy mindenkinek joga van ingyenesen hozzáférni egy nemzeti múzeumi gyűjteményhez. Ugyanakkor rabszolgatartó is volt és a mellszobrának kiállítása számos másik műtárggyal együtt megmutatja korának összetettségét és kettősségét – mutatott rá a British Museum.

Megosztás: