A Szerk. avatar
2020. március 28. /
, ,

Müpa-élmény otthon

Világsztárok a nappaliban: a régió egyik legismertebb kulturális intézménye, a Müpa mindent megtesz azért, hogy fantasztikus közönsége ebben a rendkívüli helyzetben is találkozhasson a világ legkiválóbb művészeivel, legizgalmasabb alkotóival estéről estére minden műfajban otthon, a képernyők előtt.

A Müpa megnyitása óta eltelt másfél évtizedben nézők milliói és a művészeti élet legjobbjai érezhették magukat otthon a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem vagy éppen a Fesztivál Színház emblematikus falai között. A rendkívüli helyzetre való tekintettel az intézmény március közepén ideiglenesen bezárta kapuit, ám elsők között tette mindenki számára regisztráció nélkül elérhetővé archívumát, és benne több mint 100 koncert, előadás és irodalmi est HD-minőségű felvételét, most pedig újabb tartalmakkal, koncertközvetítésekkel készül a mára igazi közösséggé kovácsolódott közönségének, és online platformjai segítségével egyenesen a nézők otthonaiba viszi el az elmúlt évek legemlékezetesebb előadásait.

„Hiszünk abban, hogy a Müpa-élmény határtalan és nem ismer korlátokat, ezért döntöttünk úgy, hogy a jól ismert kezdési időpontokban – műfajtól függően 19:00-kor, 19:30-kor vagy 20:00-kor várjuk nézőinket a Müpa virtuális tereiben egy-egy új koncertfelvétellel, különleges előadással. Amikor néhány évvel ezelőtt elindítottuk az élő közvetítéseinket, boldogan láttuk, hogy milyen óriási az érdeklődés, és egy hatalmas, hangversenytermünk befogadóképességét sokszorosan meghaladó virtuális közösség formálódik a képernyők előtt az országhatárainkon innen és túl, New Yorktól Berlinen át Tokióig. Ám azt sosem gondoltuk volna, hogy lesz olyan kihívásokkal teli időszak, amikor kizárólag így, a digitális platformokon találkozhatunk majd”

– fogalmaz Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, hozzáfűzve:

Rengeteget jelent számunkra, a Müpában dolgozó szakemberek és a nálunk fellépő művészek számára az a biztató támogatás, amit a közönségünktől kapunk minden csatornán. Hálásak vagyunk érte. Ezekben a nehéz napokban és hetekben újraértékeljük, hogy mit jelent a felelősség, a közösség ereje, hogy mi a kultúra jelentősége az életünkben: talán még sosem volt ilyen fontos, hogy figyeljünk egymásra, hogy biztonságban tudjuk egymást, és virtuálisan összekapcsolódva, együtt vészeljük át ezt az időszakot.”

A Müpa Magyarországon egyedüliként tagja az Európai Hangversenytermek Szervezetének (ECHO), amely a kontinens legjelentősebb koncerttermeit kapcsolja össze, és támogatja a helyszínek közötti együttműködést és tudásátadást. Az ECHO-tagintézmények együttműködésének köszönhetően a heti virtuális koncertprogram részeként egy-egy európai koncertterem és előadóművészeti központ online közvetítéseibe is belekóstolhat majd a közönség.

Ezzel az országokon átívelő közvetítéssorozattal egy régi tervünk valósult meg: ennek a 22 kiváló koncertteremnek az összefogása az európai kultúra erejét közvetíti, és azt üzeni, hogy bízzunk egymásban, a kultúránkban és a jövőben!”

– emeli ki a vezérigazgató.

Ami eddig volt:

Első alkalommal március 25-én, szerdán este 19:30-kor várták a nézőket a Müpa virtuális koncerttermében, hogy a már jól ismert webcastokhoz hasonlóan egy időben, közösen élvezhessék a Nemzeti Filharmonikusok játékát Kovács János vezényletével. Ezúttal a zenekar 2017-es programjából láthatott részleteket a közönség: a koncert vendégszólistája Alexandra Soumm hegedűművész, a műsorban pedig Mendelssohn e-moll hegedűversenye mellett Mozart A-dúr hegedűversenye és D-dúr („Haffner”) szimfóniája csendült fel.

Az ECHO csütörtöki adásában a kortárs komolyzene észt sztárkomponistájának portrékoncertje volt látható: a hamburgi Elbphilharmonie koncerttermében a Tallinni Kamarazenekar és az Észt Filharmónia Kamarakórusa Arvo Pärt műveit szólaltatta meg Tõnu Kaljuste dirigálásában. Pénteken Lajkó Félix Szerenád szimfonik című Valentin-napi koncertjét élhettük át újra, aki a Hollerung Gábor vezényelte Budafoki Dohnányi Zenekarral kiegészülve varázsolta el a közönséget.

Mától:

Szombaton pedig ismét a klasszikus zenéé a főszerep, amikor is a több mint nyolcszáz éve alapított Lipcsei Tamás-templom Fiúkórusának 2017-es koncertjét láthatják az érdeklődők. A Johann Sebastian Bachhoz köthető világhírű intézmény műsorában német szerzők művei csendülnek fel, a karmester pedig Gotthold Schwarz, aki maga is a nagy múltú intézményben kezdte pályafutását az 1960-as években. Végül újabb európai kitekintéssel zárul a hét: vasárnap este a barcelonai Palau de la Música Catalana programjából kaphatunk ízelítőt. A lenyűgöző szépségű intézmény kamarakórusa, a Cor de Cambra del Palau de la Música Catalana ez alkalommal Simon Halsey brit karmester vezényletével nyújt felejthetetlen élményt.

Az ECHO előadásait a Müpa Facebook-oldalán, míg a további közvetítéseket a mupa.hu weboldalon, a Müpa YouTube-csatornáján és a közösségi médiában követheti a közönség.

A heti program az alábbi linken lapozható végig:

https://issuu.com/mupabudapest/docs/mupa_home_musorfuzet_03_01

Megosztás: