2019-ben ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját Szentendre művészeti életének fontos helyszíne, a Kálvária úti Új Művésztelep. Ebből az alkalomból nyílik nagyszabású kiállítás november 14-én a Ferenczy Múzeumi Centrum rendezésében.
Az 1969 őszén átadott tizenkét műterembe az ország minden részéből származó, pályakezdő festők, grafikusok, szobrászok, textiltervezők és keramikusok – elsősorban művészházaspárok – nyertek sikeres pályázat után bérleti jogot. Ezek – az akkori – fiatalok a „festők városa” hírnevet megalapozó Régi Művésztelep alkotóinak művészi felfogásától eltérő, kortárs törekvéseket képviseltek, így vált hamarosan az Új Művésztelep a város művészeti életének meghatározó elemévé, lakói pedig művészeti csoportosulások tagjaivá és hamarosan az országos visszhangot kiváltó szentendrei művészeti események résztvevőivé.
Ötven év alatt sokat változott az Új Művésztelep összetétele: első lakói közül, szerencsére, jó néhányan ma is aktívan dolgoznak, többen sajnos már nem élnek – műtermüket művészpályát választó gyermekeik használják vagy új bérlők költöztek oda.
A Ferenczy Múzeumi Centrum kiállításán tizenkét „virtuális” műterembe léphetnek be a látogatók. Ezekben a múlt és jelen együttesének jelképeként az egykori és mai lakók alkotásai – festmények, grafikák, szobrok, kisplasztikák, reliefek, gobelinek, kerámiák és fotók – egymás mellett érzékeltetik azt a színvonalat és sokszínűséget, amelyet a művésztelep mindmáig képvisel.
A 2020. február 2-ig látogatható kiállítás az elmúlt ötven év alkotásain keresztül mutatja be az Új Művésztelep eddigi összes tagját, a tizenkét műterem egykori és mai bérlőit: Deim Pált, Gy. Molnár Istvánt, Jávor Piroskát, Asszonyi Tamást, Czakó Margitot, Hajdú Lászlót, Bálint Ildikót, Lukoviczky Endrét, Pirk Jánost, Pirk Lászlót, Rényi Krisztinát, Kisfalusi Mártát, Kocsis Imrét, Kocsis Esztert, Ligeti Erikát, Farkas Zsófiát, Kóka Ferencet, Kapusi Gábort, Papachristos Andreast, Rajki Lászlót, Rózsa Pétert és Nagy Kriszta x-T-t.
A kiállítás kurátora: Rappai Zsuzsa