A Magyarok Romániában – 100 év történelem című dokumentumfilm-sorozat hatodik részét tekinthetik meg az érdeklődők a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Társadalomtudományi Kutatóközpontjának (TK) Kisebbségkutató Intézetében a Kutatók éjszakája programjaként szeptember 27-én.
A Kutatók éjszakáján a dokumentumfilm-sorozat hatodik, Az autonómia illúziója (1952-1965) című részét vetítik le, ezt követően beszélgetés lesz a rendezővel és a meghívott szakértőkkel.
A dokumentumfilm-sorozat hatodik része az 50-es, 60-as évekbe nyújt betekintést. Akkor alakult meg és működött a Magyar Autonóm Tartomány, de ugyanakkor tartóztatták le és börtönözték be a legtöbb erdélyi magyart az 56-os forradalom iránti szimpátiára hivatkozva. Ekkor teremtette meg a Román Kommunista Párt az etnokratikus államszocializmus kereteit, amely később a Ceausescu-korszakban teljesedett ki – olvasható a tájékoztatóban.
A rendezvényen Stefano Bottoni és Bárdi Nándor történészek szakszerű irányításával magyar és román kutatók vázolják fel a Gheorghiu-Dej nevéhez fűződő korszakot.
Ha nem tudsz elmenni, itt megnézheted a filmet: