Beperelte a Harvard Egyetemet egy amerikai nő, azt állítva, hogy az intézmény „hasznot húz” azokból az 1850-ben készült fotókból, amelyeken az ő rabszolga felmenői láthatók, és amelyeket az egyetem egy akkori rasszista professzora készíttetett.
A Tamara Lanier által Massachusettsben benyújtott kereset tárgyát képező fotográfiák Dél-Karolinában készültek egy rabszolgáról és lányáról, akiket csupán keresztnevükről ismerni: Renty – a család pátriárkája – és Delia.
A képek, amelyeket a legkorábbi ismert, amerikai rabszolgákat ábrázoló fotókként tartanak számon, jelenleg az egyetem egyik múzeumában vannak. A felvételek annak idején a Harvard svájci-amerikai kutatója, Louis Agassiz megbízásából készültek, aki a fehér felsőbbrendűség elméletével foglalkozott.
A Connecticutban élő Tamara Lanier keresete szerint Rentyt és Deliát arra kényszerítették, hogy meztelenül pózoljanak, mivel a professzor
„bizonyítani akarta a fekete bőrű emberek biológiailag meghatározott alsóbbrendűségét”.
Az elmúlt években több amerikai egyetem is elismerte, hogy hajdanán kötődött bizonyos szálakon a rabszolgasághoz, Lanier szerint azonban a Harvard
„soha még csak el sem számolt magával történetének ezen groteszk fejezetéről, nemhogy vezekelt volna érte”.
A nő szerint az intézmény azon dolgozott, hogy
„tisztára mossa a képek történetét, és hasznot húzzon a felvételekből”.
Lanier továbbá elítélte a Harvardot, amiért az Renty fotóját használta fel borítóképként egy 2017-ben kiadott antropológiakönyvön.
Keresetében Lanier egyebek mellett azt követeli az egyetemtől, hogy azonnali hatállyal adja át neki a képeket, ismerje el őt a fotókon látható személyek leszármazottjaként, és ismerje el, hogy „bűnrészes volt a rabszolgaság intézményének fenntartásában és szentesítésében”, valamint fizessen egy meg nem határozott összegű kártérítést.