Szeptember 5-én kezdődik és 16-ig tart a tavalyi évben nagy sikerrel elindított HERBSTGOLD elnevezésű őszi fesztivál a kismartoni Esterházy-kastélyban. A programsorozat klasszikus, jazz-, balkáni, illetve roma zenei koncerteket kínál, kulináris élvezetekkel és a történelmi helyszín hagyományaival összekapcsolva.
Az I. világháború befejezése és az első Osztrák Köztársaság megalapítása után 100 évvel a HERBSTGOLD – fesztivál a háború és béke témája köré szervezi programját. Nyomon követhetjük a háború katasztrófáját és az 1918-ban bekövetkező változásokat, de szerepet kapnak korábbi háborúk és ezek hatása is a Kismartonban oly fontos szerepet játszó zenére. Haydn és Beethoven megélték a napóleoni háborúkat; a háború borzalmai és a reménykedés mély nyomot hagytak művészetükben.
Tolsztoj Háború és béke című műve ihlette a fesztivál idei mottóját. A regény 1812-ben jelent meg – három évvel azután, hogy Haydn meghalt a napóleoni csapatok által elfoglalt Bécsben és egy évvel azelőtt, hogy Beethoven a Wellington győzelmét komponálta – háborúkkal terhes korszak volt ez a Habsburg-birodalom számára.
A háború és béke témára reagál Prokofjev is, amikor Tolsztoj regénye alapján a II. világháború alatt írt operájában a Barbarossa-hadműveletet Napóleon oroszországi hadjáratával helyezi párhuzamba.
A fesztivál a zene segítségével mutatja be a háború borzalmát, dicsőítését, és a béke utáni vágyat, amelyet Haydn a Harmónia-misében önt hangokba – 100 évvel az I. világháború befejezése és az első Osztrák Köztársaság megalapítása után reflektál a történtekre – érzések és emlékezések a zene nyelvén.
A koncerteken a már ismert művészek mellett, mint amilyenek, Giovanni Antonini és az Il Giardino Armonico, Nicolas Altstaedt csellóművész és a Haydn Filharmónia, a Kronos Quartet, Arabella Steinbacher hegedűművész, Paul Gulda zongoraművész, Julian Rachlin hegedűművész, Enrico Onofri hegedűművész és karmester, Anna Prohaska és Ana Maria Labin operaénekesek, olyan fiatal művészek is felsorakoznak, mint az Armida-ban fellépő fiatal német tenor, Julian Prégardien, akit a Salzburgi Ünnepi Játékokon Strauss Salome-jában ünnepelt a nagyközönség, illetve az Armida-t rendező olasz színházi multitálentum, Alessio Pizzech, vagy Valentin Uryupin, aki a Sir Solti György karmesterverseny 2017-es győztese.
A jazz műfaját idén Rebekka Bakken képviseli (szeptember 6.) és idén is felcsendülnek balkáni és roma hangok, ahol a Gypsy Devils Orchestra, Branko Galoić & Francisco Cordovil valamint a Barcelona Gipsy balKan Orchestra (szeptember 8.) lépnek fel.
A fesztivál utolsó szombatján (szeptember 14.) ismét vonósnégyes maraton lesz, mely tavaly óriási siker volt, a Kronos Quartet, a Rolston String Quartet, az Esmé Quartet és az Ensemble Continuum részvételével.
A HERBSTGOLD keretében megrendezendő Pan O’Gusto gasztronómiai fesztiválon (szeptember 8-9.) fenséges ételek és kitűnő borok készítői mutatják be és kóstoltatják termékeiket. Osztrák és magyar és sztárséfek engednek bepillantást látványkonyháikba, ahol ínycsiklandó tradícionális ételeket és forradalmian új kreációikat készítik. Magyar részről a Gerbaud kávéház és étterem színeiben Tóth Ágnes séf finomságait kóstolhatják az érdeklődők. Borászok vezetésével fedezhetjük fel a pannon régió festői fekvésű, változatos szőlőterületeit és az itt készülő borokat. A magyar borokat az Etyeki-Kúria és a Gilvesy képviselik.
A HERBSTGOLD fesztivál az érzékek harmóniájára törekszik, s ezen cél elérését segítik a művészekkel és tudósokkal folytatott diszkurzusok, valamint az Esterházy-kastély különleges atmoszférájú termeiben zajló Nightline-koncertek, a Fagotes Locos-szal (szeptember 7-én) vagy az Esmé Quartet -tel (szeptember 14-én).
A Fesztivál keretében nyílik meg szeptember 8-án este 18 órakor a Haydngasse 1. szám alatt az újonnan megalakult Kunstverein szervezésében Marcus Geiger svájci, Bécsben élő képzőművész kiállítása. Geigernek a Fesztivál Háború és béke mottójához kapcsolódva egy installációját is láthatja a nagyközönség, mely az Esterházy-kastély előtt álló kétcsövű, sárga posztamensen álló vörös tankból és udvaron ágaskodó négy óriási betűből, Ja és Nein (igen és nem) áll.