Mások mellett Ras Muhamad, Heida Björg, a Banda Zeitun, Ibrahima Cissokho, a Rembetiko, Bilal Karaman, Akash Bhatt és a Vrelo is koncertet ad a Babel Sound Fesztiválon. A világzenei eseményt július 16-tól 22-ig rendezik meg a balatonboglári Platán Strandon.
Idén mintegy húsz ország zenészei hozzák el tradicionális vagy a modern kor lenyomatát is magában hordozó muzsikájukat a Babel Sound Fesztiválra. Sok olyan zenekar fog fellépni, amely többféle hagyományt gyúr össze egységes világgá.
A fesztivál egyik kiemelt fellépője az indonéz reggae nagykövete, Ras Muhamad, aki azzal vált világhírűvé, hogy elsőként ötvözte az indonéz zenét a jamaicai, rasztafári kultúrával. Muhamad tavaly a Sziget fesztiválon adott koncertet, idén először látogat a Babel Soundra.
A világzene sokszínűségét hozza el a Marokkóban élő, de izlandi származású Heida Björg, akinek Párizsban működik a zenekara, zenéje ugyanakkor balkáni hatásokkal is telitűzdelt. Visszatér a fesztiválra a szicíliai, katalán és andalúz zenészek találkozásából született Banda Zeitun, amely a Földközi-tenger két partja között a zene eszközeivel teremt kapcsolatot a szicíliai pásztorok, földművesek, kocsisok zenei hagyományát elektronikával és dzsesszel ötvözve.
Jön a Babel Soundra a szenegáli Ibrahima Cissokho, aki egy énekmondó (griot) család sarjaként született, de a felmenőktől tanultakat előszeretettel fűszerezi blues-zal, dzsesszel és klasszikus zenei hatásokkal. A görög rembeticót a Rembetiko együttes, a török dzsesszt a gitáros Bilal Karaman és zenekara, az indiai tablajátékot Akash Bhatt prezentálja, és színpadra lépnek a szerb Vrelo zenekar energikus hölgyei is.
Magyarország képviseletében a hipnotikus, pszichedelikus folkrockot játszó Meszecsinka, az Alpár Balázs által vezetett Fugato Orchestra, a mongol-orosz-magyar zenei uniót alkotó DzsinnKalaDzsi vagy a flamenco zenét és táncot népszerűsítő Maria Keck ad koncertet, rajtuk kívül idén is a nagy számban meghívott spanyolajkú zenészek adják meg a fesztivál alaphangját.
Napközben a tóparton hat nemzet interaktív sátrában kulturális tapasztalatcserére is lehetőség van: idén Portugália, Törökország, India, Indonézia, Olaszország és Marokkó költözik ki a Platán strandra. Az olaszoknál tésztagyúrásra, borkóstolásra, újrahasznosított anyagokból hangszer készítésére, az indonézoknál a gamelán zene és a jávai hangszerek megismerésére, az indiai sátorban a bhangra táncok, a szári, jóga tanulmányozására van lehetőség. A portugáloktól a különleges csempetechnikát, a törököktől a nemezelést, a hennafestést lehet kipróbálni, illetve a tradicionális török fúvós hangszert, a neyt. A gyerekek batikolhatnak, origamival és karigimivel foglalkozhatnak, báb- és meseelőadást nézhetnek.
Újdonság a Zeneélmény helyszín: reggel zenészeknek szóló speciális lazító tornával indul a nap, ahol a hangszerhasználat miatt felgyülemlett feszültséget lehet feloldani. A külföldi zenészek egy-egy magyar népdalt, hangszeres dallamot tanulhatnak meg, majd értelmezhetik újra este.
A fesztivál és valamennyi program ingyenes.