A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) honlapján és közösségi oldalán keddtől olyan emberek rövid életrajzát teszi közzé, akik a kommunista erőszak áldozatai lettek.
Az életrajzokat a száz évvel ezelőtti szentpétervári (akkori nevén petrográdi) események után publikálják, emlékezve arra, hogy akkor olyan politikai erő szerezte meg a hatalmat, amely a kommunizmus ideológiáját hirdette.
A bolsevikok és követőik a diktatúra és az elnyomás útján, az őket kiszolgáló erőszakszervezetek könyörtelen módszereivel törekedtek arra, hogy programjukat megvalósítsák és elterjesszék a világon – akár emberéletek kioltása árán.
A közzététel célja, hogy naponta egy-egy emberi sorsot bemutatva emléket állítsanak mindazoknak, akik a huszadik század egyik totalitárius ideológiájának áldozatává váltak.
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága az életrajzok összegyűjtésében kolozsvári, somorjai, ljubljanai, bukaresti, kijevi, varsói, prágai, pozsonyi, vilniusi, berlini és grazi társintézményektől kapott segítséget.
Tavaly a NEB az 1956-os forradalom elfojtásában és a megtorlásban részt vevő kommunista vezetőkről közölt adatbázist, valamint az 1956 utáni megtorlás szolgálatában álló bírák, ügyészek és karhatalmi vezetők életútjait tette közzé.