A Spitzbergák egyik szigetén őrzik az emberiség túlélésének zálogát: azt a magbankot, amely átmenti az összes földi növény DNS-mintáját az akármilyen messzi jövőbe.
Mint az Ezeregyéjszaka titkos sivatagi barlangjának bejárata, úgy tűnik elő, éppcsak a homoktenger helyett egy végeérhetetlen hómezőn, ennek a föld alatti menedékhelynek a kapuja, amely legalább akkora kincset rejt, mint Aladin lámpása.
Számtalan hosszú folyosó őrzi a Föld összes növényének a magját. A tengerszint alatt 130 méterrel, egy hegy gyomrából hasították ki ezeket a járatokat, amelyek hozzáértők szerint az emberi világ legértékesebb komplexumát adják.
Mindennek ellenáll, amit csak a tudásunk és képzeletünk katasztrófaként nyilvántart: az atomrobbanásnak, a meteoritbecsapódásnak és a globális felmelegedés okozta olvadásnak is. Legalább kétszáz évre tervezték.
A Spitzbergák – norvég nevén Svalbard – Norvégiához tartozó szigetcsoport a Jeges-tengeren, 2700 ember él rajta. A Spitzbergák Nemzetközi Magbunkerben több mint 820 000 növény magvait tárolják, arra az esetre, ha valamilyen katasztrófa miatt azok kihalnának.
A Spitzbergák világ egyik legelhagyatottabb és legnehezebben megközelíthető része ez, egy politikailag stabil országhoz tartozik, ráadásul nemzetközi egyezmények tiltanak mindenféle katonai jelenlétet a szigetcsoporton. Állandóan hideg van, könnyen fenn lehet tartani a -18 fokos hőmérsékletet, amelyen a magokat őrzik.
Az Euronews 360 fokos videóján te is bejárhatod a földi növényvilág jövőjének katedrálisát.
- Az Euronews eredeti híradását itt találod.