Elégetett Sex Pistols-gyűjteményéből legalább 5 millió font piaci értékű emléktárgyat Joe Corré, a punkrock zenekar elhunyt menedzserének, Malcolm McLarennek és Vivienne Westwood divattervezőnek a fia tiltakozásul az ellen, hogy az anarchikus szubkultúrát múzeumok témájává teszik.
Múzeumok, galériák és könyvtárak emlékeztek meg a brit banda Anarchy in the UK című dalának, a punkmozgalom himnuszának 40 évvel ezelőtti születéséről. Corré attól tart, hogy ezzel intézményesítik a punkmozgalmat.
Elfelejtik, hogy az emberek a 70-es években utálták a punkrockereket, ők voltak az állam első számú ellenségei. Amikor kisgyerek voltam, felnőtt férfiak köptek az arcomba, ha punkrockerként öltöztem fel. (…) A punk halott
– mondta Carré csütörtökön tartott londoni sajtótájékoztatóján. Carré úgy véli, a punkkultúra megcsúfolása az, hogy megemlékezéseket tartanak Londonban az egykori ifjúsági mozgalom születésének 40. évfordulója alkalmából.
A Carré szerint legalább 5 millió fontot érő kollekciót, köztük ruhákat, lemezeket és egyéb zenetörténeti relikviákat, szombaton égették el a Temzén, egy hajón, amelyen felgyújtották Theresa May brit miniszterelnök, David Cameron és Tony Blair volt kormányfők Sex Pistols-ruhába öltöztetett, petárdákkal teli bábuját is. A performanszon jelen volt Vivienne Westwood is.
A punk soha, de soha nem válhatott volna nosztalgia tárgyává. Csak egy újabb marketingeszözzé vált, amellyel olyasmit adnak el neked, amire semmi szükséged, a másféle választás illúzióját – mondta a látványos égetésen Joe Carré. – Az establishment úgy döntött, hogy ideje ünnepelni a mozgalmat. Megpróbálja privatizálni, dobozba rakni, kasztrálni. Eljött hát az idő, hogy mindent elégessünk.
A mesterségesen okozott tüzet egy tűzoltóhajó segítségével oltották el.
A gyűjtemény egy teljes múzeumot megtöltene: többek között ritka felvételek, poszterek, egy Sex 430 logóval ellátott ajtókilincs, és Carré anyja, Vivienne Westwood dizájner által tervezett ruhák is megtalálhatóak voltak a tárgyak között.
Mindent megtartottam, de most mindent fel fogok gyújtani
– mondta Carré. Úgy véli, apja is támogatná az égetést, amely az elkövetkező hetekben is folytatódik.
A The Guardian című brit lapnak elmondta, egyszerűen csak az ünneplés ellen tiltakozik. Mindenki csak arról beszélne, minden milyen „menő” volt akkoriban, és azok, akik számára továbbra is fontos a punk eszme, elárulva éreznék magukat.
A konformitás korában élünk. Ezeknek a kacatoknak az elégetése azt jelzi, hogy ellenállunk neki
– mondta. Az, hogy a királynő is áldását adta a koncertekre, kiállításokra, filmekre és eszmecserékre, az a „legfélelmetesebb”, amit Carré valaha hallott.
A Buckingham Palotában ugyanakkor nem tudnak arról, hogy II. Erzsébet hivatalosan támogatná a jubileumi ünnepségeket. Az NME magazinnak adott interjújában Carré kifejtette:
Nem azt mondom, hogy ehhez a királynőnek személyesen van köze. Ha róla beszélek, akkor az egész uralkodó osztályt értem alatta.
A Sex Pistols rendszeresen provokálta a brit királyi házat. 1977-ben kiadott God Save the Queen című dalukban azzal vádolták a királynőt, hogy fasiszta rezsimet vezet, és megkérdőjelezték emberségét.