Az Eleven emlékmű – az én történelmem csapata felállította a Hóman-szobor árnyékképét Székesfehérváron: létrehoztak egy installációt, amelyre a járókelők a személyes emlékjeleiket, kavicsokat, fotó- és dokumentummásolatokat, régi tárgyakat mécseseket helyezhetnek el. A Hóman-szobor ügyéről korábban már többször is írtunk.
Nyílt levél Cser-Palkovics András polgármester úrnak és Székesfehérvár MJV Közgyűlése tagjainak (részlet):
(…) úgy gondoljuk, hogy a XXI. századi Magyarországon, egy magát demokratikusnak tekintő európai államban köztéri szobor nem hirdetheti egy olyan politikus emlékét, aki kezdeményező szerepet vállalt a magyar zsidókat súlyosan diszkrimináló törvények megalkotásában, vagyis tevőlegesen hozzájárult hatszázezer honfitársunk tragédiájához. A Hóman-szobor ügyét úgy tekintjük, mint annak a manipulatív kormányzati emlékezetpolitikának a töretlen folytatását, amely a budapesti Szabadság-téri „német megszállási emlékmű” botrányához is vezetett. Nem nézhetjük tétlenül, hogy hivatalos helyről ismét megerősítést nyerjen az egykori magyar állam és vezetőinek mentesítése a legsúlyosabb történelmi bűnök felelőssége alól.
Akciónk folytatása és kiterjesztése a budapesti Eleven Emlékmű és a Szabadság Színpad békés, civil tiltakozásának, amely az élő emlékezést – a személyes és családi emlékezet tárgyait, valódi dokumentumait és az emlékezők folyamatos jelenlétét – állítja szembe a hazug, üresen kongó bronztákolmányokkal.
Célunk, hogy megértessük a hatóságokkal és a közvéleménnyel: ennek a szobornak nincs helye sem Székesfehérváron, sem másutt. Ezért ma a kiszemelt köztéren felállítottuk a tervezett szobor árnyékképét, amelyet állványként installáltunk – és arra hívjuk a város és a környék polgárait, hogy – hasonlóan a budapesti Szabadság térhez – hozzák ide és helyezzék el rajta személyes emlékjeleiket!
(…) 2015. december 7-én, hétfőn este 17.30 órától a helyszínen csendes tiltakozó demonstrációt tartunk. Ezt követően 18.00 és 20.00 óra között a moderált beszélgetést tartunk a Hóman-kérdésről és a nemzeti emlékezet problémáiról, amelyen mindenki részt vehet, aki elfogadja az Eleven Emlékmű-beszélgetések rögzített szabályait. Erre a beszélgetésre tisztelettel meghívjuk Önöket.
Tisztelt Polgármester úr, mint felelős vezetőt arra kérjük Önt, hogy a köztéri installációt ne kezeljék köztisztasági, városképi vagy egyéb rendészeti ügyként, és ne távolíttassák el, hanem tekintsék annak, ami: kegyeleti megnyilvánulásnak és szabad polgárok vélemény-nyilvánításának. (…)