Új élősködő fenyegetheti az amúgy is veszélyeztetett kétéltűeket világszerte – erre a következtetésre jutottak brit és amerikai kutatók, vizsgálataik eredményeit az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) legújabb száma közli.
A kétéltűek (Amphibia), de különösen a békapopulációk hanyatlását sokan a hatodik tömegkihalás nyitányaként is értékelik. Létszámuk csökkenésében közrejátszik a klímaváltozás és élőhelyeik elvesztése, de a jelek szerint a kétéltűek osztálya különösen védtelen a különböző, gombák és vírusok okozta fertőzésekkel szemben – olvasható a PNAS honlapján és a PhysOrg hírportálon.
Az Exeteri Egyetem és a londoni Természettudományi Múzeum kutatói által irányított projekt keretében három kontinens hat országában vizsgálták az ebihalakat. A molekuláris módszerek alkalmazásával végzett kutatások egy új élősködőt mutattak ki az ebihalak májában, a parazitát egyaránt megtalálták a trópusokon és a mérsékelt égövön élő fajoknál.
A kórokozó egysejtű eukarióta, azaz valódi sejtmaggal rendelkezik, s távoli rokonságban áll a puhatestűeket pusztító Perkinsus marinus élősködővel.
Új kórokozót fedeztünk fel, a továbbiakban azt kell kideríteni, hogy az élősködő kivált-e betegséget, és hozzájárul-e a békapopuláció további hanyatlásához
– mondta Thomas Richards, az Exeteri Egyetem professzora.