Deutsch Tamás a soproni VOLT fesztiválon járt, ahol résztvett egy beszélgetésen is: az őt hallgató fesztiválozók feltehették kérdéseiket is. A digitális fejlesztésről szóló nemzeti konzultáció előkészítéséért és lebonyolításáért felelős miniszterelnöki biztos (még leírni is hosszú) jó néhány kérdésre válaszolt, néha meglehetősen szűken.
Deutsch „érdekesnek és tanulságosnak értékelte a beszélgetést”:
lehet látni, megfelelő helyen az embereket érdekli a közélet
– mondta.
Továbbá, hogy:
Jól döntött a kormány, amikor az internetről szóló konzultációnál a „nem járt utat választotta” azzal, hogy az interneten lehet kitölteni a húsz kérdésből álló kérdősort
– mondta Deutsch, akiről azt is megtudtuk az utóbbi időben, hogy “nem az egyenlősdi híve.” (Utóbbi kijelentése az ép és a paralimpikonok érmei kapcsán hangzott el. Szerinte nem jó dolog, hogy ugyanakkora összeget kapnak az olimpiai érmekért. Még egy zárójel: ő a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke.)
És akkor most lássuk a kérdéseket:
Rossz volt-e a kormány elképzelése az internetadóról?
Igen, ezért vonult 40 ezer ember az utcára tavaly októberben, ami után a kormány visszavonta a javaslatot és kezdeményezte a nemzeti konzultációt. Szerinte a „körültekintés hiánya miatt” jött létre az internetadóról szóló javaslat.
Nem felesleges a konzultáció?
Szerinte nem, véleménye szerint a korábbi javaslatot most is elutasítanák az emberek. A kormány olyan kérdésekben kezdeményez nemzeti konzultációt, párbeszédet, amelyeket fontosnak tart, kíváncsi az állampolgárok véleményére.
A vasárnapi bezárásokról miért nincs nemzeti konzultáció?
A konzultáció meghozandó döntéseket alapoz meg, meglévő szabályokról nem dönt.
Arról konzultálnak, hogy miről fognak majd konzultálni…
Fontos a széleskörű társadalmi párbeszéd, mert a 21. században az internet fejlesztése aktív társadalmi és állami támogatás nélkül nem valósulhat meg. Hogy ezt milyen módon teszi majd meg a kormány, most arról konzultál az emberekkel
– fűzte hozzá az előző kérdés kapcsán.
Elfogult és manipulatív-e a a bevándorlásról és a terrorizmusról szóló nemzeti konzultáció kérdéssora?
A kérdéssor nem elfogult és nem manipulatív.
– hangzott a szűkszavú válasz a miértek kifejtése nélkül.
Az összeállítás az MTI alapján készült.