Furcsa folt a Csendes-óceánon

Másfél éve vesztegel egy 2000 km széles, 100 méter mély, meleg víztömeg Észak-Amerika partjainál. A tudósok által csak foltként emlegetett jelenség megzavarja a környező fajokat és különös időjárási viszonyokat idéz elő.

A folt megváltoztatta a vízkörforgási sémákat, hatást gyakorolva a kontinens belsejének vizeire és átalakítva a tenger ökoszisztémáit. Bár a tudósok szerint a bolygó óceánjainak felmelegedése nem okolható a rejtélyes és hosszú életű anomáliáért, többek szerint ez már egyfajta figyelmeztetés a Csendes-óceánra az elkövetkező évtizedekben vetülő változásokra.

A műholdas felvételek már 2013 augusztusában jelezték a különös képződmény kialakulását, a gömbölyded folt jól látható volt az Alaszkai-öbölben. A kutatók szerint egy hosszantartó időjárási séma, az úgynevezett nagynyomású „gerinc” elterelte a mélyen meghúzódó hideg vizeket felkavaró szeleket, melyek ezáltal hűvös levegőt és vizet hoznak nagy magasságokból.

Hónapokkal később az alaszkai halászok és hatóságok is több olyan faj megjelenéséről számoltak be, melyek a melegebb, esetenként a trópusi vizek lakói, míg más fajok több ezer kilométerrel északabbra jelentek meg megszokott élőhelyeiktől.

Több fajjal még soha nem találkoztam itt.

– mondta Bill Peterson, a Seattle-i Északnyugati Halászati Tudományos Központ plankton szakértője.

A teljes cikket az sg.hu oldalán érheted el.

Megosztás: