Rég nem látott méretű napfoltot észlelt a NASA

Az elmúlt 24 év legnagyobb napfoltját észlelték a NASA csillagászai, a képződmény a Jupiterrel mérhető össze.

A 12192. számú aktív vidék (Active Region, AR 12192) az 1874 óta „lajstromba vett” 32908 képződmény közül a 33. legnagyobb – olvasható a Space.com hírportálon.

S hogy miként nőtt ekkorára az aktív régió?

C. Alex Young, a NASA csillagásza szerint közeledik a 11 éves napciklus maximuma, így a felszín alatt egyre erősebbé válik a napfolt létét meghatározó mágneses tér. Ugyanakkor a szakember nem tudott magyarázatot adni arra, hogy miért egy gigantikus napfolt képződött, s nem több összeolvadó kisebb.

A napfolt egyebekben is különbözik társaitól. Más aktív régiók masszív korona-anyagkidobást produkálnak, amelyeket hatalmas napkitörés (fler) kísér, a gigantikus AR12192-nek viszont nem sikerült valamelyest is számottevő CME-t „kitermelnie”. Ugyanakkor négy nap alatt négy hatalmas, valamint sok kisebb flert bocsátott ki, míg ki nem került a földi megfigyelők látómezejéből.

A napfoltok élettartama egy naptól négy hónapig terjed, így az AR 12192 nagy valószínűséggel még „életben” lesz, amikor két hét múlva a régiót ismét megfigyelhetik a csillagászok.

Megosztás: