Elvis Presleyt és Marlon Brandót ábrázoló jelentős Warhol-műveket árverez el óvatos becslések szerint is hozzávetőleg 140 millió dollárért a Christie’s aukciósház november 12-én New Yorkban.
Az 1963-ból származó Triple Elvis (Ferus Type) és a három évvel később készült Four Marlons ára külön-külön akár a százmillió dollárt (23 milliárd forintot) is elérheti, sőt, Brett Gorvy, a Christie’s háború utáni és kortárs művészeti részlegének elnöke szerint az sem kizárt, hogy még azt a – Warhol esetében rekordot jelentő – 104,5 millió dollárt is meghaladják, amelyet a művész Silver Car Crash (Double Disaster) című 1963-as alkotásáért adtak a rivális Sotheby’s egy tavaly novemberi aukcióján.
A két alkotás közül a Four Marlons inkább a fiatalabb közönséget szólítja meg, mert nyers szexualitást tükröz. Minden fiatal színész Brando akar lenni
– mondta Gorvy a The New York Timesnak.
Műkereskedők és aukciósházak évek óta udvaroltak a nagyméretű – 1,70-szer kétméteres – képek tulajdonosának, a német kormányzat ellenőrzése alatt álló WestSpiel nevű német kaszinóvállalatnak, hogy megszerezzék a nagy jelentőségű alkotásokat. A WestSpiel hat kaszinót működtet, a két Warhol-művet a cég aacheni intézményében őrizték az 1970-es évek vége óta.
A kaszinó díszítésére vásárolták meg őket. A képek öt éve kerültek le a falról – és helyezték őket biztonsági okokból egy raktárba, amikor ráébredtek, hogy milyen értékesek.
– mondta a The New York Timesnak Lothar Dunke, a WestSpiel ügyvezető igazgatója.
https://www.youtube.com/watch?v=m0KxWkXoCzo
Dunkel elmondta: sokáig gondolkoztak az eladáson, de úgy vélik, most van itt az ideje, egyrészt azért, mert erős a műkincspiac, másrészt pedig azért, mert a cég terjeszkedni akar, Kölnben nyit új kaszinót.
A vállalat az 1970-es évek végén Thomas Ammann 1993-ban elhunyt svájci műkereskedőtől vásárolta a két képet, amelyek közül Gorvy szerint az Elvist ábrázolóért hozzávetőleg 85 ezer, a Marlon Brandót ábrázolóért pedig mintegy 100 ezer dollárt fizetett.
Sem a Triple Elvis, sem a Four Marlons nem szerepelt még aukción, ennek ellenére a pop-art művek között ugyanolyan ünnepeltek, mint bármelyik más. Előbbi az 1960-as Lángoló csillag című filmhez készült fotó, utóbbi A vad című 1953-as klasszikusból vett kocka alapján ábrázolja pisztolyos Elvist, illetve a motoron ülő, bőrdzsekit viselő Brandót. A Triple Elvist először Warhol 1963-as Los Angeles-i önálló kiállításán, a Ferus Galériában láthatta a közönség, innen a kép címében a Ferus Type.
Az Elvis-motívum népszerű és visszatérő elem volt Andy Warhol munkásságában, az énekest cowboyruhában ábrázoló képek közül az Eight Elvis öt évvel ezelőtt százmillió dollárért, a Double Elvis két éve viszont a várt ötvenmillió helyett csak 37 millió dollárért kelt el. Marlon Brandót is többször ábrázolta a művész, a Double Marlon például 2008-ban 32,5 millió dollárért talált vevőre.