Hajnóczy szembeállítja az Isten létezésébe vetett hitet azzal a bizonyossággal, hogy valaki tudja, Isten létezik.
Ábrahám és Izsák bibliai története jelenik meg Hajnóczy Péter A herceg című monodrámájában, amelynek ősbemutatóját a múlt héten tartották a szegedi Régi Zsinagógában.
Balog József, a darab rendezője a főpróba előtt az MTI-nek felidézte, hogy Hajnóczy Péter író érdeklődése utolsó korszakában a színház felé fordult. Megírta Dinamit című egyfelvonásosát, amelyet a már korábban elhunyt Latinovits Zoltánnak ajánlott, és megszületett A herceg című monodráma is. A két darabot – amelyet sokan nem tartanak igazán színpadra alkalmasnak – a Szépirodalmi Kiadó már csak a szerző halála után, 1982-ben jelentette meg.
A „hitvitázó” monodrámában megjelenik Ábrahám és Izsák bibliai története, de felbukkannak benne a Hajnóczy Péter betegségéről fölállított orvosi diagnózis részletei is. A szerző szembeállítja az Isten létezésébe vetett hitet azzal a bizonyossággal, hogy valaki tudja, Isten létezik – fogalmazott a rendező. Hozzátette: az író szerint hinni kevesebb, mint a bizonyosságot tudni Isten létezéséről.
A dráma szövege puritán és szigorú váz, amelyet filmrészletekkel, hangokkal és színpadi jelenetekkel „öltöztettek föl”. Az előadás kevésbé a harminc éve elhunyt szerzőről, mint inkább az alkotók kétségeiről – hisznek vagy tudnak – szól – mutatott rá Balog József.
A rendező szerint természetesen adódott, hogy a monodrámát a szegedi közönség által szeretett Harsányi Attila adja elő, aki mindenre rálátó színészi attitűdjével egyenrangú alkotótárs volt az előadás születése során.
A szegedi MASZK Egyesület produkciójában színpadra állított mű – amelynek létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Forrás: Mti, fotó: Kelemen Zoltán Gergely
{jcomments on}