A programsorozat a német fővárosban működő magyar kulturális intézet, a Collegium Hungaricum Berlin (CHB) közreműködésével indult.
A nemzetiszocializmus idején meggyilkolt romák és szintik előtt tisztelgő berlini emlékmű október 25-re tervezett felavatását megelőző programsorozattal a kortárs európai roma művészetet mutatja be a CHB az Instituto Cervantes Berlin spanyol kulturális intézettel együttműködésben.
Az első program kelet-európai és nyugat-európai roma képzőművészek közös tárlata, amelyet csütörtökön nyitottak meg a spanyol kulturális intézetben. Az An die Grenze gehen (Határfeszegetés) című kiállításon a kontinens keleti részéről többek között Kállai András szobrász és Omara – Oláh Mara – festő, nyugatról pedig Soma y Luz fotográfus és Trinidad Fernandez festő munkáit mutatják be egészen október közepéig. A kiállítás azt a kérdést vizsgálja, hogy milyen szerepet játszik a roma művészet Európában – áll a CHB közleményében.
A CHB-ban koncerteket rendeznek, fellép például a budapesti Dromara és Diego Amador spanyolországi gitárművész triója. A Cervantes intézetben a kiállítás mellett színházi előadásokat és performaszokat tartanak, és lesznek pódiumbeszélgetések, október elején például A romák és kultúrájuk a 21. századi Európában címmel tartanak beszélgetést, amelyen részt vesz többek között Kócze Angéla, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének munkatársa.
Forrás: MTI
{jcomments on}