Ezzel a módszerrel hamarabb észlelhetik a mellrákért felelős segíthetik a daganatok felkutatását a mellrákvizsgálatokban.
A szén nanocsöveket és grafént felvonultató, vékony nyomásérzékelőt fejlesztői szerint kesztyűbe építve fel lehet majd használni a mellrákos csomók kitapintására.
Szupervékony nyomásérzékelő szenzorok segíthetik a későbbiekben a daganatok felkutatását a mellrákvizsgálatokban. A rugalmas, átlátszó nanoszálakból készült érzékelőket feltalálóik szerint gumikesztyűkbe beépítve lehet felhasználni a tumor észleléséhez.
Japán és amerikai kutatók a Nature Nanotechnology tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban mutatták be ezeket az új nyomásérzékelőket, amelyek csupán 3,4 mikrométer szélesek, alig fele olyan vastagságúak, mint a frissen tartó fólia, és jóval pontosabb mérésekre alkalmasak a hagyományos nyomásérzékelőknél.
A szenzorok lehetővé teszik azt is, hogy az általuk végzett vizsgálatokat digitális formában felvázolják – közölte Szomeja Takao, a Tokiói Egyetem és Szuo Sigang, a Harvard Egyetem kutatója. Az így kapott eredményeket könnyen továbbítani lehet egy más helyen lévő orvosnak.
Az új szenzorok lehetővé teszik az emberi érzékelések mérését, azt hogy a szkennerek eredményeit meg lehessen osztani egymástól távol lévő szakemberek között – magyarázta Szomeja.
„Az újfajta nyomásérzékelővel a jövőben képesek leszünk arra, hogy a felrajzoljunk és érzékelhetővé tegyünk olyan sejtéseket, amire csak egy tapasztalt orvos lenne képes” – tette hozzá.