Boncasztalból készítettek emlékművet Budapesten

A Bajcsy- Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet az itt elhunytaknak állított emléket, néhány rendhagyó alkotással, ugyanis négy boncasztal felhasználásával készített Kontur András szobrászművész egy szoboregyüttest, amelyet a Kórház parkjában avattak fel.

Néhány évvel ezelőtt újították fel a Patológiai osztályt, a munkálatok során azonban a kórház vezetőségének nem volt szíve megválni a tardosi mészkőből – magyar márványnak is nevezett – készült boncasztaloktól.

Az alkotásról a művész elmondta, amikor megtudta az elképzelést, mindenképpen azon volt, hogy az asztalokat eredeti, leszereléskori állapotában hagyja meg. Nem nyúlt hozzá a fekvő felülethez, azokon az eredeti elvezető csatornák láthatók, csak az asztal hátsó oldalát használta fel.

Úgy véltem, hogy a táblák felső részén elhelyezett szimbólumok mutatják meg az élet előre haladását. Az első táblán a kulcslyuk a család, a gyerekvállalás megfogalmazódását jelképezi, a második asztalon a megfogant életet ábrázolja a csecsemő, a harmadikon látható fejek a fiatalságtól az öregkorig haladva mutatják az idő múlását, ami gyakorlatilag maga az élet, míg a negyedik táblán a testből elszálló lélek van ábrázolva.

– mondta el Kontur András.

Az ötlet kitalálója, dr. Rácz Gergely patológus felidézte, mi vezette el az ötlethez:

Fájt a szívem kidobni ezeket az asztalokat. Arra gondoltam, ha már 40-50 millió évet kibírtak azok a kövek, melyekből az asztalok készültek, értve benne az utóbbi évtizedek használatát is, akkor, ha biztonságos helyre szállítjuk, kibírnak még néhány évet, míg nem találunk megfelelő funkciót számukra. Végső soron több száz elhunyt feküdt az asztalokon, a márvány felület fizikai kapcsolatban volt az emberi testekkel, nyomokat hagyott a patológusok munkája, s ezek emlékeket idéznek fel.

A teljes cikket itt olvashatod el.

Megosztás: