avatar
2013. május 30. /

Milyen beszéd ez?

Úgy látszik, még mindigélő kérdés, hogy az őszödi monológ retorikai (irodalmi) vagy erkölcsi teljesítmény volt. (Bakos András jegyzete)szauron1

Ez egy kurva jó beszéd – osztotta meg Gyurcsány Ferenc híres őszödi kirohanásával kapcsolatos akkori, első benyomását Kakuk György újságíró egy minap tartott fórumon. Publicisták voltak jelen, maga a politikus és a vele szimpatizáló közönség. A beszélgetést Vágó István vezette, Gyurcsány kínos, vitatott mondatait idézték és értelmezték, hatásukat, félremagyarázásuk módját elemezték. Az összejövetel közönsége ars poétikát is hallhatott: „Én ilyen típusú, habitusú ember vagyok. Én meg akarom változtatni a világot, azért mentem politikusnak. Reform vagy halál, ez az én mércém. Az én politikai erőm abból származik, hogy merek így beszélni, és képes vagyok hatni a lelkekre. Azt látják, akik hallgatnak, hogy ez a fickó őszinte. Az őszödi beszédnek két vonulata volt: az egyik önostorozó, a másik pedig az országért való aggódásról és a felelősségről szólt.” Ez már nem az első, és a jelek szerint nem is az utolsó olyan magyarázat, amely a beszéd pillanatnyi őszinteségét emeli ki, eltekintve attól, milyen körülmények között hangzott el, és meglovagolva a Kakukéhoz hasonló véleményeket, amelyek hajlamosak tisztán retorikai teljesítményként értékelni azt a vallomást.

Vajon még mindig számít ez?

Bár a politikus karrierjéről inkább múlt időben lehet beszélni, úgy látszik, igen. Ezt nem csak a fórum megszervezése jelzi, hanem az is, hogy a beszéd kiszivárogtatásáról a napokban tett közzé kalandos történetet a Heti Válasz, megszólaltatva Gyurcsány pártjának egyik – azóta tagságát szüneteltető – tisztségviselőjét. Eszerint három ismert, keresztnevükön említett szocialista politikus közvetítésével, Eduardo Rózsa-Flores révén jutott el a 2006. május 26-i őszödi hangfelvétel a sajtóhoz. A megnevezettek azóta se nagyon beszélnek erről, Eduardo Rózsa-Florest pedig meggyilkolták Bolíviában, így nehezen deríthető ki, hogy igaz-e a történet vagy hazugság.

Szóval, a „hazudtunk reggel, este meg éjjel”, szövegnek szerintem is jó – de politikai tőkét, összefogást, mozgósító erőt hiába vár tőle egy miniszterelnök, aki egy hónappal választási győzelme után elismeri, hogy hazugsággal győztek. Ez a beszéd frissen megválasztott utódjának szájából lehetett volna egyedül hiteles. Olyan embertől, aki a párt tagja, de kormányzati szerepet addig nem vállalt.

Lehet, naivitás hinni abban, hogy a közéleti beszéd igazságtartalmát lehet közelíteni valamilyen elképzelt ideális állapothoz – szerintem viszont nem szabad belenyugodni abba, hogy a politikusok félrevezetnek minket. Ezt lakonikusan tudomásul venni igazi nagyvárosi gesztus: aki tagja bármilyen civil szervezetnek, vagy kisvárosban, községben él, tudja, hogy minél kisebb egy közösség, a hazugság lelepleződésének annál végzetesebb a hatása. Igenis érezhető az igény arra, hogy az őszinteség nyerjen nagyobb teret a közéletben. A Mozgó Világ például 2005-ben, egy évvel a választások előtt tematikus számot készített a hazugság hazai természetrajzáról, és mint Vitányi Iván szociológus, akkori kormánypárti képviselő az irodalmi lap 2006 januári számában visszatekintett, az összeállításnak különös nyomatékot adott a miniszterelnök részvétele egy kerekasztal-beszélgetésen, „amely erős hangsúllyal szólt arról, hogy abba kell hagyni a hazugságok és féligazságok ismételgetését, és vissza kell adni a szavak értékét.” Zárt körben, legalábbis – gondolta hozzá a kormányfő.

Gyurcsánynak most egyvalamiben biztosan igaza van: népszerűségét, amíg megvolt, tényleg annak köszönhette, hogy az emberek elhitték, őszintén beszél. Szerintem pont ez magyarázza, hogy ilyen nagyot lehetett benne csalódni, hogy – bár másokat is tetten értek azelőtt és azóta kisebb-nagyobb füllentéseken – ő ekkorát bukott. Nyilatkozataiból kiderül, mennyit tanult az esetből. Az már izgalmasabb kérdés, mi tanultunk-e belőle, és mennyiben tehető felelőssé Gyurcsány Ferenc azért, hogy ma Magyarországon egy párt választási győzelme után minden magyarázat, szemrebbenés nélkül, nyugodtan végrehajthat olyan intézkedéseket, amelyekért az elődjét fircangolta.

(Illusztráció: Van Gogh éjszakája Szauronnal. Forrás: www.dorkly.com)

Minden könyv 10% kedvezménnyel:

librarius ib rendelo

Megosztás: