MTI/Szerk. avatar
2025. július 19. /
,

Woody Allen 89 évet készült az első regényére

Woody Allen első regénye ősszel érkezik: neurotikus értelmiségi, balsikeres házasságok és egzisztenciális szorongás egy 160 oldalas szatírában

Könyvvel tér vissza az Oscar-díjas rendező

A 89 éves Woody Allen, aki filmjeivel évtizedeken át határozta meg az amerikai és európai értelmiségi filmkultúrát, most egy új műfajban mutatkozik be: idén ősszel jelenik meg első regénye What’s With Baum? (Mi van Baummal?) címmel – jelentette be a londoni Swift Press kiadó.

Allen eddig főként novellistaként és esszéistaként volt ismert az irodalmi világban, legutóbb 2020-ban Apropó nélkül című memoárkötetével keltett figyelmet. Az Annie Hall, a Hanna és nővérei és az Éjfélkor Párizsban Oscar-díjas rendezője ezzel a művel újra bebizonyítja, hogy a történetmesélés iránti szenvedélye nem csupán a filmvásznon érvényesül.

Egy neurotikus értelmiségi válsága

A What’s With Baum? főhőse – ahogyan azt a kiadó előzetes leírásából megtudhatjuk – egy középkorú, zsidó származású férfi, aki újságíróból lett íróként próbál érvényesülni. Bár filozofikus, nehézkes stílusban ír, munkái nem aratnak különösebb sikert, és még New York-i kiadója is hátat fordít neki. Ezzel párhuzamosan személyes élete is összeomlik: harmadik házassága zátonyra fut, fiával és feleségével feszült a kapcsolata, és egy meggondolatlan pillanatban megpróbál megcsókolni egy fiatal újságírónőt, aki emiatt a nyilvánossághoz fordul.

A regény nemcsak egy bukdácsoló művész portréját rajzolja meg, hanem a modern értelmiség szorongásainak, féltékenységeinek, elidegenedésének és önsorsrontásának is tükre. Ahogyan a Swift Press fogalmaz: „egy olyan értelmiségi portréja, akit az élet hiábavalóságával és ürességével kapcsolatos neurotikus aggodalmak nyomorítanak meg”.

Családi drámák, írói féltékenység és burleszkbe hajló önsajnálat

A könyv központi alakja, Baum, saját felesége és fia árnyékában vergődik: úgy érzi, jóképű öccse elcsábította a feleségét, akit ráadásul jobban érdekel a fia társasága – a fiú pedig maga is sikeresebb író nála. A szomszéd connecticuti házaspár puszta jelenléte is féltékenységet szül benne. A karakter ismerős lehet Allen filmjeiből: szorongó, intellektuális, önmarcangoló, ám egyúttal önironikus figura, aki egyszerre taszító és szerethető.

A 160 oldalas regény szeptemberben kerül a könyvesboltok polcaira. A Swift Press egyik alapítója, Mark Richards így nyilatkozott a megjelenés kapcsán: „Lehet, hogy Woody Allen csaknem 90 évet várt, mielőtt regényt írt volna, de megérte várni.”

Allen a regény világában: az önreflexió és irónia metszéspontján

Noha a What’s With Baum? nem tekinthető önéletrajzi műnek, a történet motívumai és a főhős karaktere szinte kínálják az önreflexív olvasatot. Allen mindig is saját neurotikusságából, párkapcsolati kudarcokból és intellektuális bizonytalanságból építette univerzumát, most pedig ezt a világot prózában is kibontja.

A regény megjelenése nemcsak a filmrajongók, hanem az irodalomkedvelők számára is fontos esemény: egy generációkon átívelő életmű új fejezete nyílik meg.

A legfrissebb irodalmi cikkek

Megosztás: