A Szerk. avatar
2025. március 24. /
,

Horváth István a Bánk bán tapsrendje alatt kapta a meglepő hírt

Operaünnep a színpadon: Horváth István kamaraénekesi címet kapott a Bánk bán tapsrendje alatt

Megható és felejthetetlen pillanattal zárult a vasárnapi Bánk bán-előadás a Magyar Állami Operaházban: a tapsrend közepette meglepetésszerű bejelentésként átadták az Opera Kamaraénekese címet Horváth István tenorista számára.

A hattyút formázó, Herendi porcelánból készült díjat Almási-Tóth András művészeti igazgató nyújtotta át, a kollégák és a közönség ovációja közepette. Az esemény nemcsak Horváth eddigi pályájának elismerése, hanem egy szimbolikus pillanat is volt: egy olyan művész került a figyelem középpontjába, aki évek óta meghatározó alakja a hazai operaszínpadnak.

Egy évad sikerei

A 2024/2025-ös évadban Horváth István számos emlékezetes produkcióban bizonyította énekművészi sokoldalúságát. Mahler Ezrek szimfóniájának és Beethoven 9. szimfóniájának tenor szólamát énekelte, színpadon pedig A bolygó hollandi kormányosaként, valamint Ottóként a most zárult Bánk bán-sorozatban láthatta őt a közönség. A szezon folytatásában sem pihen: 2025 augusztusában Ernesto szerepében lép színpadra Donizetti Don Pasquale című vígoperájában.

Gazdag pályaívet rajzoló karrier

Horváth István a Pécsi Tudományegyetemen szerezte diplomáját, ahol Bukszár Márta növendékeként tanult. Pályája a Pécsi Nemzeti Színházban indult, majd Almaviva grófként debütált Miskolcon, és azóta számos nagy múltú hazai színházban, valamint nemzetközi fesztiválokon is fellépett.

A bel canto műfaj kiemelkedő alakításai közé tartozik Tonio szerepe Az ezred lányában, ahol a legendás „kilenc magas C” bravúráriája is megszólalt. Ugyanilyen sikerrel formálta meg többek között Tamino (A varázsfuvola), Rodolfó (Bohémélet) vagy Fenton (Falstaff) karakterét.

Horváth rendszeres fellépője a Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertjeinek is, többek között Brüsszelben és Rómában is énekelt velük, utóbbin XVI. Benedek pápa előtt, Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából.

Repertoárján számos ritkán játszott mű is szerepel: például Schönberg Mózes és Áron című operájában Jünglingként, illetve Richard Strauss Daphne című művében Leukipposzként. A kortárs operák világában is otthonosan mozog: Eötvös Péter Valuska című művében ő alakította a Direktort, míg Orbán György Pikkó hertzeg című operájának címszerepét lemezfelvételen örökítette meg.

A színpadon olyan neves művészek partnereként énekelt, mint Rost Andrea, Miklósa Erika, Kocsis Zoltán, Juan Pons, Roberto Scandiuzzi és Roberto Abbado. 2010 óta a Magyar Állami Operaház szólistája, és művészi teljesítményét 2021-ben Magyar Ezüst Érdemkereszttel is elismerték.

Mit jelent a Kamaraénekesi cím?

A Kamaraénekes elismerést a német operaéletből ismert Kammersänger cím mintájára hozta létre a Magyar Állami Operaház. A díjat évente legfeljebb hárman kaphatják meg, és csak olyan énekesek részesülhetnek benne, akik még nem kaptak Kossuth-díjat. A cím nemcsak presztízst, hanem kiemelt javadalmazást is jelent az adott szezonban.

Korábban ezt az elismerést a Csillagóra évadzáró gálán adták át, ám 2023-tól az aktuális előadások végén, meglepetésszerűen kerül sor a díjátadásra, így a közönség is közvetlenül részese lehet a művészek elismerésének.

Horváth István az idei évadban elsőként kapta meg ezt a megtisztelő címet – méltó elismerése ez egy olyan pályának, amely egyszerre ötvözi a technikai bravúrt, a művészi elmélyültséget és a közönséggel való őszinte kapcsolatot.

A Magyar Állami Operaház közönsége pedig már most biztos lehet benne: a következő évadban is számos felejthetetlen alakítással gazdagodhat Horváth István tolmácsolásában.

A legfrissebb zenei cikkek

Megosztás: