Elhunyt Szombathy Bálint vajdasági magyar költő, író, képzőművész, az avantgárd művészet egyik meghatározó alakja, az Új Symposion című folyóirat egykori szerkesztője.
Halálhírét vajdasági publikálója, a Forum Könyvkiadó közölte, kiemelve, hogy Szombathy Bálint a jugoszláviai (magyar) avantgárd művészet legendás figurája volt, és alapító tagja a Bosch+Bosch csoportnak, amely a térség kulturális és művészeti megújulásának ikonikus közössége.
Szombathy Bálint 1950-ben született Pacséron, a Vajdaság szívében. Művészi pályája már a hetvenes években kirajzolódott, amikor első munkái vajdasági folyóiratokban jelentek meg. Szabadkán megalapította a Bosch+Bosch művészeti csoportot, amely az avantgárd művészet eszméit képviselte, és az Experimental Art Publisher nevű alternatív kiadóval folytatta úttörő tevékenységét. A Wow című nemzetközi alternatív művészeti kiadvány 1974-es alapítása tovább erősítette nemzetközi ismertségét.
Szombathy nemcsak íróként és költőként alkotott maradandót, hanem a képzőművészet terén is ikonikus alkotásokat hozott létre. Munkáit Budapesten, Szabadkán, Belgrádban, Amszterdamban, Párizsban, Berlinben és New Yorkban is bemutatták. Grafikai és művészeti szerkesztőként a napi- és hetilapok arculatának újragondolásában is meghatározó szerepet játszott.
Szombathy munkásságát számos díjjal ismerték el. 1989-ben a Kassák Lajos-díjat, 1992-ben a Forum-díjat kapta meg, később, 2008-ban Munkácsy Mihály-díjjal tüntették ki. Élete és művészete iránti tisztelet jeléül 2018-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével ismerték el.
Szombathy Bálint életműve az avantgárd művészet szellemiségét testesítette meg. Újító gondolkodásmódja, bátorsága és elkötelezettsége generációkat inspirált, művei pedig a mai napig a kísérletezés és a szabadság fontosságára hívják fel a figyelmet.
A vajdasági magyar művész 2000 óta Magyarországon élt és alkotott. Hagyatékát a székesfehérvári Szent István Király Múzeum mellett számos galéria és kiállítóhely őrzi.
Szombathy Bálint halálával nemcsak a vajdasági magyar művészet, hanem a nemzetközi avantgárd közösség is pótolhatatlan veszteséget szenvedett. Munkássága, szellemisége és az általa képviselt eszmék tovább élnek azokban, akik művészetét értik, szeretik és tisztelik.