Adventi vásár Savoyai Jenő és Mária Terézia egykori kastélyában, a Schloss Hof-ban

Pozsonytól és Hegyeshalomtól is mindössze 30 percnyi autóútra, Ausztriában egy olyan hely ékeskedik, amely gazdag történelmével, fenséges építészetével és természeti adottságaival ragadja magával az idelátogatót. A Morvamező természeti környezetében található a Hof (Schloss Hof) lenyűgöző kastélyegyüttese, amelynek csodálatos, teraszos barokk kertje Európa legszebbjei közé tartozott. Savoyai Jenő herceg egykori vadászkastélya, később Mária Terézia császárné kedvenc vidéki rezidenciája ma teljes díszében tündököl és várja a pihenni vágyókat. A birtok valódi szerepére utal a kastély kert felőli homlokzatán található felirat: „a lélek megpihenésére a kormányzás terhe alól. “

„A legszebb kilátás a világon” – e szavakkal írta le a kastélyt és környezetét Johann Khevenhüller-Metsch herceg, Mária Terézia kortársa és a kor nagy utazója, akit lenyűgözött a császári lakosztályok ablakaiból nyíló teraszos kert látványa. Schloss Hofon a természet és az emberi akarat gazdagsága egyesült annak érdekében, hogy a kor egyik legpompásabb barokk kertjét hozzák létre, és valóban kevés olyan kert volt Európában, amelynek kifinomultsága és eleganciája felért volna ezzel a pompával.

Ezen a birtokon várják még karácsonyig négy hétvégén keresztül adventi vásárral az idelátogatókat. A hagyományos karácsonyi vásár Schloss Hofon különösen híres jellegzetesen vidéki bájáról, amikor hétvégeken egy mesebeli falu várja az idelátogatót. A történelmi környezetbe ágyazott, gyermek kézműves- foglalkozásokat, bábszínházat, gyerekkoncerteket, valamint kulináris finomságokat, puncsstandokat felvonultató tradicionális vásár remek lehetőség az ünnepre hangolódásra. A romantikusan elrendezett, apró fényekbe burkolt, kicsi házikókban mintegy nyolcvan kiállító árus várja a vásárolni, az ötletekre kíváncsi és a meghitt hangulatra vágyó érdeklődőket, finom forró italok, különböző sütemények és grillezett ételek csábítják az ízlelőbimbókat. Amennyiben még nincsenek karácsonyi ajándékai, akkor a történelmi istálló barokk boltívei alatt, vagy a hangulatos narancsház hatalmas üvegépületében szerezhetnek inspirációt a főként helyi termékeket kínáló árusoknál.

A kastély termei eredeti berendezésükkel bepillantást engednek a 18. század mindennapjaiba, a császári lakosztályok és a díszterem mellett megtekinthetjük azt a meseszép barokk kápolnát is, ahol Mária Terézia császárné kedvenc gyermeke „Mimi” is házasodott.

Az adventi vásár ideje alatt egy időszaki, korabeli babaházakat bemutató kamarakiállítást is láthatnak az érdeklődők. A babaházakat és -boltokat csak ünnepnapokon leginkább karácsonykor vették elő és akkor játszhattak vele a gyerekek, a fiúk jellemzően istállókat kaptak. Ezek sokszor házilag készültek, és a gyerekek egy-egy újdonságot, kiegészítőt kaptak hozzá meglepetésként. A babaházak nem csupán az előző generációk kedvenc játékainak a szimbólumai, de egyfajta életstílustörténetet is közvetítenek. Hiszen a babaházakat nem elsősorban csak játékra szánták. Fő funkciójuk az volt, hogy felkészítsék a gyerekeket a felnőtt életre es ezzel a hiteles játékkal gyakorolhatták a háztartások, vendéglátóhelyek, iskolák és egyéb intézmények működését. A kastélytúra minden bizonnyal érdekes utazást kínál elődjeink múltjába.

Mária Terézia
Fotó: c SKB Astrid-Knie

A Sala Terrenában betlehem-kiállítás, és az istálló épületben pedig 10, 13, 15 és 17 órakor élő betlehem lesz. Az árkádos udvarban fúvószenekar gondoskodik a karácsonyi zenés aláfestésről. A gyerekeket a szabadtéren régi körhinta és gyerekvasút, valamint pónilovaglás várja. A kézműves-foglalkozásokra minden hétvégén 10 és 17 óra között várják a kicsiket. December 8-án 13 és 16 óra között a Mikulás is idelátogat, 16 és 17.30 órakor pedig a Bécsi Filharmonikusok zenészei adnak karácsonyi koncertet.

Az adventi vásár minden hétvégén 10. és 19 óra között tart nyitva.

Emellett minden hétvégén más és más kiegészítő programmal lepik meg a gyerekeket, lesz bűvészmutatvány, bábszínház, gyerekkoncert, zenélő adventi kalendárium.

A vezetések alatt (lesz magyar vezetés is, december 2-án és 21-én) megtudhatjuk azt is, hogy hogyan ünnepeltek a császári udvarban. A barokk korban még egyáltalán nem volt szokás a szűk családi körben való ünneplés, karácsonyfát sem állítottak. Az események középpontjában a karácsonyi istentisztelet és a köré szerveződő különböző programok, például betlehemes játékok álltak, de az sem volt ritka, ha népszerű operarészletek csendültek fel a mise alatt, hogy minél többen látogassanak el a templomokba. A 18. században a templomok mellett felállított bódékban betlehemes figurákat, almát, diót és játékokat kezdtek árulni, innen ered az adventi vásár. A templombamenetel előtt vacsorára gyűltek össze, majd utána játszottak, ólmot öntöttek, de a lányok például cipőt dobáltak, és a babona szerint akinek a cipőorra az ajtó felé nézett, az eladó sorba került. A biedermeier idején terjedt el a Monarchiában a karácsony szűk családi körben való ünneplése, ahogy ez a protestáns országokban szokás volt. A Habsburg-házba 1816-ban érkezett meg az első karácsonyfa, Károly főherceg feleségének, Henriette von Nassau-Weilburgnak köszönhetően. I. Ferenc császár is jelen volt ezen az ünnepségen, és annyira megtetszett neki a karácsonyfa látványa, hogy elrendelte, hogy ezen túl a Hofburgban is fát kell állítani. A gyerekek megajándékozása mikulásra azonban az egyik legrégebbi szokásnak számít, melyet a Habsburg-házban is tartottak, december 5-én este ajándékoztak, és másnap a császári család ellátogatott a bécsi Szent Miklós kolostorba.

Mária Terézia
Fotó: c SKB Astrid-Knie

Időpontok és nyitvatartás:

November 30. és december 1. I 10-19 óra
December 7-8. I 10-19 óra
December 14-15. I 10-19 óra
December 21-22. I 10-19 óra

December 8. 13-16 óra között Mikulás a kastélyban
December 8. 16 és 17.30 óra I Karácsonyi koncert a Bécsi Filharmonikusok zenészeivel

W.A.Mozart: c-moll vonósnégyes, KV 157
Csajkovszkij: részletek a Diótörő szvitből
Dvorak: F-dúr („Amerikai”) vonósnégyes, op. 96
Ráadás: válogatás karácsonyi zenékből

Háttérinformáció a Hof és Niederweiden kastélyokhoz:

Császári örökség, mint katonai kiképző

A birtokot 1725-ben vásárolta a népszerű és roppant gazdag Savoyai Jenő herceg és a kor leghíresebb udvari építésze, Johann Lukas von Hildebrandt tervei alapján vadászkastéllyá alakíttatta azt át. Az építkezésen 800 ember dolgozott, hogy az átépítés mihamarabb elkészülhessen. Az épület körül egy egyedülálló, teraszos barokk kertet alakítottak ki, északi részén pedig egy majorságot hoztak létre, melynek fő célja a birtok gazdasági ellátása volt.

A herceg 1726-ban a Schloss Hof-hoz megvásárolta az onnan három kilométernyi távolságra fekvő Schloss Niederweident is, és itt is egy csodálatos parkot hozott létre, az egyik oldalán egy ún. mulatóerdővel a másik oldalán pedig egy vadasparkkal, valamint a közepén egy a Schloss Hof-ba vezető sétánnyal.

Savoyai 1736-ban bekövetkező halála után, egyetlen élő rokona, unokahúga az addig zárdában élő Anna Viktoria Savoyai-Soissons-i hercegnő örökölte minden vagyonát. A hercegnő hirtelen érdekes party-nak számított, így hamar el is kelt. Házasságkötésekor Schloss Hof és Niederweiden kastélyát elajándékozta férjének, a nála 18 évvel fiatalabb József Frigyes Szász-Hildburghauseni hercegnek. Hildburghausen állandó anyagi követelődzései hamarosan váláshoz vezettek, de ő továbbra is elég nagy lábon élt, így 1755-ben anyagi okok miatt egy négynapos ünnepség keretében, ahol többek között bemutatták Gluck egy új operáját és 800 szarvasos vadászatot rendeztek, igyekezett vevőt szerezni a birtokra. Az ünnepségen a császári pár, Mária Terézia és férje is jelen voltak, akik egy évvel később, a herceg halála után az örökösöktől meg is vásárolták a kastélyt. Schloss Hof Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc István kedvelt tartózkodási helyszíne volt. Az épület a mai formáját az 1770-es átépítéskor nyerte el, késő barokk, klasszicista stílusban. A Bécstől mindössze nyolc órányi hintóútra található kastély a szabadságot jelentette a császári pár számára. Jelentőségét az is mutatja, hogy Canaletto három festményt is készített róla. A császárné férje halála után egy özvegyi lakosztályt rendeztetett be magának.

Az uralkodónő és fia II. József császár után a Habsburgok elvesztik érdeklődésüket a kastély iránt, majd Ferenc József 1898-ban katonai lovasiskolát költöztetett az épületbe. A Monarchia felbomlásakor a birtok állami tulajdonba került, és továbbra is katonai igazgatás alatt maradt. Az Anschluss után a német Wehrmacht, majd 1945-ben a szovjet Vörös Hadsereg katonái költöztek be az ingatlanokba, majd a szovjetek távozása után a birtok pusztulni kezdett. Az átfogó felújítási munkálatok csak 2001-ben kezdődtek el. 2012-ben az irányítást és a birtok kezelését az ismert Schönbrunn Group társaság vette át, a birtokot ma is ők üzemeltetik.

Az autentikus történelmi birtok

Ha a kastélyban jár, feltétlenül tegyen sétát a hatalmas birtok gazdaságban. A tematikus kertekben való tartózkodást pónilovaglás vagy állatlátogatás teszi gazdagabbá. Itt számos olyan ritka régi osztrák háziállatfajtákkal találkozhat, amelyek a világon csak korlátozott mennyiségben fordulnak elő. Barátságosan megsimogatni a közkedvelt fehér szamarakat vagy a négyszarvú kecskéket csak Schloss Hof kastélybirtokán van lehetőség. A kocsikázás, mint Mária Terézia idejében egyszerűen felejthetetlen élmény es biztosan örömet okoz kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

Megosztás: