Egy eddig ismeretlen vulkán létezését fedezték fel Vas vármegyében

Az ELTE Savaria Egyetemi Központjának kutatói egy ősi vulkán maradványaira bukkantak Nyugat-Magyarországon, Vasszentmihály közelében. A felfedezés jelentőségéről és a vulkán kialakulásáról az egyetem oktatói, Zentai Zoltán és Kovács Gábor, a központ közösségi oldalára feltöltött videóban számoltak be.

A felfedezés háttere

A kutatás másfél évvel ezelőtt indult, amikor egy történész egy addig ismeretlen eredetű kőzetmintát vitt Zentai Zoltánhoz. Ez a minta elindította a vizsgálatokat, melyek végül az egykori vulkán azonosításához vezettek. A kutatók szerint a vulkán néhány millió évvel ezelőtt működhetett, egy olyan időszakban, amikor a Kárpát-medence földrajzi képe jelentősen eltért a maitól, és több aktív vulkán is létezett Magyarország területén.

A vulkán jellemzői

Méret: A „fénykorában” mindössze néhány száz méter átmérőjű, viszonylag kisméretű tűzhányó volt.

Működési idő: Valószínűleg rövid ideig működött, majd gyorsan kialudt.

Eltemetett maradványok: Az ős-Rába folyó jelentős hordalékot rakott a vulkánra, amely így részben eltemetődött. Az elmúlt évmilliók során a folyó elhordta a környező kőzetek nagy részét, ami miatt csak egy mélyen fekvő csonk maradt meg.

Geológiai érdekességek

Kovács Gábor szerint a vulkán az idők során kismértékben kibillent eredeti helyzetéből, és dél felé dőlt. Ez a deformáció a földtani folyamatok következménye lehetett, amelyeket a térségben zajló üledékképződés és erózió alakított ki.

Történelmi és tudományos jelentőség

Ez a felfedezés hozzájárul a Kárpát-medence földtörténetének mélyebb megértéséhez, különösen az egykori vulkáni aktivitás feltérképezéséhez. Az ELTE kutatói által végzett munka új perspektívát nyújt a térség földtani múltjának vizsgálatában, és rávilágít arra, hogy a mai Magyarország területe milyen gazdag földtani érdekességekben.

A kutatás egy újabb példa arra, hogy a régió földtani és történelmi múltjának vizsgálata milyen meglepő eredményeket hozhat.

(Az infostart.hu cikkét szemléztük)

A legfrissebb tudományos cikkek

Megosztás: