A Steindl Imre Program Facebook-oldalán jelentették be a Kossuth téri Igazságügyi Palota felújításán dolgozó restaurátorok érdekes felfedezését. A központi csarnok mennyezetének tisztítása során ceruzával írt sorokra bukkantak, amelyeken a következő szöveg olvasható:
„Hej Cigány
Hej Cigány
Húzd, ne sajnáld,
Száz felé szakadjon a húr!”
Ez a szöveg Kálmán Imre Marica grófnő című operettjének egyik legismertebb betétdalából, a Hej cigány-ból származik. Az operett, amelyet 1924-ben mutattak be a budapesti Király Színházban, mára a műfaj egyik klasszikusává vált.
A felirat eredete és keletkezése
A szakértők szerint a felirat valószínűleg a Palota korábbi felújításai során került a mennyezet egy rejtett részére. Két lehetséges időszakot jelöltek meg:
- Rákosi-éra csúcsa (1951–1952)
- Kádár-kor utolsó évei (1986–1987)
Az íráskép nem segít pontosan meghatározni a keletkezés időpontját, és az operett folyamatos népszerűsége miatt szintén nehéz szűkíteni az időkeretet. Az írás jelentősége inkább szimbolikus, mint történelmi: korszakok közötti kapocsként szolgál.
A felirat jelentősége és megőrzése
A felfedezést követően a feliratot dokumentálták és visszatakarták, de a helyén hagyták, megőrizve ezzel annak hitelességét és titokzatosságát. Bár a felirat keletkezésének pontos körülményei valószínűleg örökre rejtély marad, ez nem csökkenti annak esztétikai és kulturális értékét.
Kálmán Imre és a Marica grófnő
Kálmán Imre operettje a magyar zenetörténet egyik kiemelkedő alkotása, amely az évtizedek során nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközileg is elismertté vált. A Hej cigány dallama és szövege a magyar kulturális emlékezet része, amelyet most az Igazságügyi Palota mennyezetén talált felirat is bizonyít.
Ez a felfedezés nemcsak művészeti értéket képvisel, hanem egyfajta emléket is állít annak, hogy a kultúra szó szerint miként épül be a mindennapokba, még a legváratlanabb helyeken is.