A Budapest Nemzetközi Filmfesztivál (BIFF) független, magyar államtól különálló filmfinanszírozási kezdeményezést épít, miközben a fesztivál első rendezvénye október 29-én, kedden elindult.
A finanszírozási alapot a fesztivál ideje alatt jelentették be, amely október 29. és november 3. között zajlik a budapesti Corvin Moziban.
Az alapot a Simó Sándor Alapítvánnyal közösen működtetik, és legalább egy magyar nagyjátékfilm és egy rövidfilm támogatására szolgál majd, a forgatókönyvfejlesztéstől egészen a mozis bemutatóig.
Céljuk, hogy az első évben 500 000 és 1 millió euró közötti összeget gyűjtsenek össze, amit a szervezők a független magyar filmek jelenlegi átlagos költségvetésének tartanak.
A pénzt magánbefektetésekből tervezik előteremteni, és hozzájárulásokat kérnek a nemzetközi produkcióktól, amelyek Magyarországot választják forgatási helyszínként, ezzel is visszaforgatva a hazai filmes tehetségek támogatásába.
Az alap első- és másodfilmes alkotók projektjei számára áll nyitva, akik már rendelkeznek produkciós céggel.
A kiválasztási bizottságot Enyedi Ildikó, vezető magyar filmrendező vezeti majd, és az alap finanszírozása, valamint döntéshozatali folyamatai függetlenek lesznek a magyar államtól.
Az alap tervezi, hogy a jövőben ösztöndíjakat is nyújt majd magyar filmiskolai hallgatóknak.
Első fesztivál
A BIFF első rendezvénye Mohammad Rasoulof The Seed Of The Sacred Fig című filmjének magyarországi premierjével nyitott az Nemzetközi Versenyprogramban, és Rich Peppiatt ír Oscar-nevezett filmjének, a Kneecap-nek a különleges vetítésével zárul.
A tíz filmet felvonultató nemzetközi versenyprogramban szerepelnek az idei fesztiválok kedvencei, többek között Payal Kapadia All We Imagine As Light, Andrea Arnold Bird és Jane Schoenbrun I Saw The TV Glow című alkotása. A fesztivál végén egy BIFF közönségdíjat is kiosztanak.
További különleges vetítés lesz Brady Corbet The Brutalist című filmje, amely egy Magyarországról az Egyesült Államokba menekülő magyar építészről szól; emellett lesznek Snapshots from Another World: Experimental Cinema és Retrospective: 100 years Investigating Sherlock, 100 Years Investigating Cinema című szekciók is.
A fesztivál kezdődő iparági szekciója magában foglal egy kiállítást, amely magyar operatőrök – köztük Rév Marcell és Erdély Mátyás – kulisszák mögötti fotóit mutatja be.
A fesztivál támogatója a Warner Bros Discovery, az Erste Group pénzügyi szolgáltató és a Bortársaság borkereskedés.
(cikkünk a screendaily.com információi alapján készült)