A köhögésnek sok kiváltó oka lehet

Sokan megijednek, ha egy köhögő ember van a közelükben, pedig sok oka lehet, amelyek nem mindegyike fertőző. A köhögés nem betegség, hanem egy tünet, ami a szervezet normális reakciója a légutak tisztításához.

Ha hosszabb ideig fennáll, akkor már célszerű orvoshoz fordulni, aki kideríti, hogy mi okozhatja a tüneteket. A meghatározáshoz, a diagnózis felállításához szüksége lesz a köhögés jellemzőinek ismeretére.

Ettől függ ugyanis a kezelés módja és jellege. Köhögés elleni készítmények a Patikatt.hu kínálatában is találhatóak. Ha már a mindennapi tevékenységinket is akadályozza a köhögésünk, mert például a moziban zavarjuk a többieket, annyit és annyira köhögünk, és ez hosszabb távon fennáll, mindenképp fel kell keresni az orvosunkat.

Mit kell átgondolni az orvosi segítség kérése előtt?

Nem árt felkészülni, hogy gördülékenyen haladjon a vizsgálat. A köhögés rengeteg betegség tünete lehet, így ki kell zárni azokat, amelyek esetünkben nem lehetségesek. Fontos, hogy mikor jelentkezik intenzívebben: éjszaka, reggel vagy egész nap.

Át kell gondolni, hogy tudjuk-e valamilyen konkrét tevékenységhez kötni, például fizikai igénybevétel során, vagy esetleg fekvő helyzetben jelentkezik a köhögés. Az orvos azt is meg fogja kérdezni, hogy mennyi ideje kínoz minket ez a tünet.

Lehet száraz vagy hurutos is a köhögés, ez utóbbi váladékkal is jár. Esetleg van-e benne vér, ez mindenképpen olyan dolog, amit feltétlenül közölni kell az orvossal. Gondoljuk át azt is, mielőtt sorra kerülünk a rendelőben, hogy vannak-e egyéb tüneteink. Mik lehetnek ezek? Nehéz légzés, fájdalom, esetleg jellegzetes hang is kialakulhat.

Nézzünk meg néhány jellemző köhögéstípust!

A hurutos köhögést általában a megfázás vagy annak bakteriális felülfertőződése okozza. Az asztma is okozhat nyáktermelést, de ez esetben tiszta és folyékony a felköhögött váladék, míg fertőzés esetén sűrűbb és sárgás vagy zöldes elszíneződést mutat.

Ilyenkor minden esetben fontos a bőséges folyadékfogyasztás, illetve nyákoldó készítmények használata javasolt, a köhögéscsillapítók viszont nem. Bakteriális fertőzésnél antibiotikumra is szükség lehet, úgyhogy a gyanúja esetén mindenképp orvoshoz kell fordulni.

A száraz köhögés nem jár váladékkal, leggyakrabban vírusos fertőzés okozza. Ez lehet egy egyszerű, néhány napig tartó torokgyulladás is, vagy súlyosabb légcső-, esetleg tüdőgyulladás.

Gyógyszer mellékhatása is okozhatja, vagy a légcsőbe kerülő allergén anyag, mint a por vagy a vegyszer gőze. Sok oka lehet még, többek között a reflux is, ami főleg étkezés után vagy fekvő testhelyzetben jelentkezhet.

Figyeljünk a részletekre!

Véres köhögés jelentkezése mindenképp orvosi vizsgálatot igényel. Okozhatja tüdőembólia, tuberkulózis, esetleg tüdőrák is. Véralvadási zavarok és vérzékenység is kiválthatja. Az ingerköhögést általában a tüdő akut ingerlése váltja ki porszemcsékkel, pollenekkel vagy más idegen részecskékkel. A dohányosok köhögését is komolyan kell venni, ha nem múlik, az már általában a krónikus tüdőbetegség intő jele.

Megosztás: