Füttykoncert és gégék meglepően közeli felvételeken: egy foniáter ünnep- és hétköznapjai – Hacki Tamás, az MTA külső tagjának székfoglalója
Bizonyára sokan emlékeznek arra a különös fiatalemberre, aki egészen hihetetlen füttytudásával megnyerte az 1962-es Ki mit tud? vetélkedőt. Nos, ez a fiatalember az azóta eltelt évtizedekben sikeres kutatói pályát futott be, és hatvan évvel a nevezetes esemény után a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjának választotta.
Hacki Tamás 1944-ben született Budapesten. Tudományos címe dr. med. habil. professzor. A Semmelweis Egyetem (SE) Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának önkéntes orvosa, valamint a Regensburgi Egyetem (Universität Regensburg) nyugállományú egyetemi tanára. Szűkebb szakterülete a fül-orr-gégészet, a foniátria és a gyermekaudiológia.
Ízelítő az előadásból:
Nem árt tudni, hogy Hacki Tamás az MTA Műszaki Tudományok Osztályának kötelékébe tartozik, szóval senki ne lepődjön meg, ha hangszálakat rugókra kötött kockákkal modellezi.
Cserébe némi fizikai alapismeretek birtokában bárki gyorsan megértheti, hogy miért (és hogyan) jön ki hang a szánkon.
Mindezt emberi gégék(!) élő, mozgó(!!) orron át bevezetett endoszkópos(!!!!!) felvételein követhetjük. Aki megnézi ezeket a feltételeket, ezen túl csak erre fog gondolni, ha azt hallja, hogy „mindenkiben lakik egy énekes”.
Túllépve a foniáterek (vagyis az emberi hangképzés különféle elemeinek szakértői) alapvető eszközeinek bemutatásán, rendkívül érdekes dolgokat tudhatunk meg például arról, hogy mi a közös a csecsemő sírásában, a női kiáltásban és egy zenekar hangolásában.
Az előadás vége felé Hacki Tamás (nem) meglepő fordulattal rátér a fütty kultúrtörténetére, a füttynyelvek bemutatására, sőt, még MRI-felvételt is láthatunk a saját szájüregéről fütyülés közben. Így, ha valakinek kedve támad egy tehetségkutatón a mester nyomdokaiba lépni, innen érdemes kezdeni a felkészülést.
Az előadást a Müncheni Szimfonikusokkal közös fellépés felvétele zárja, az MTA Dísztermében pedig füttykoncert után és helyett tapsvihar.
A székfoglaló videófelvétele rövid összefoglalóval és képgalériával elérhető az mta.hu oldalán itt: