Átadták a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) díjait szombaton a kecskeméti Hírös Agórában.
Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára a fesztivál zárónapján elmondta: a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál jóvoltából Magyarország immáron hosszú esztendők óta viszonyítási pont a világ animációs seregszemléinek térképén. Hozzátette: a fesztivál megerősítést jelent abban, hogy az animáció műfaja nemzetközi szinten dinamikusan fejlődő, energikus művészeti ág, amelyhez Magyarország is aktívan hozzájárul.
Az államtitkár hangsúlyozta: a filmgyártás, a mozgókép művészete napjaink talán legfontosabb, legnagyobb befolyásoló erővel bíró kultúraközvetítő eszköze. A szellemi teljesítmény, a kultúra és a művészet egyik legfőbb szerepe az identitás megőrzése és megerősítése – mondta.
Závogyán Magdolna szerint „ez a nagymúltú seregszemle olyan mint egy kaleidoszkóp: a versenyművek színes ékkövekként rajzolják meg a kortárs animációs művészet keresztmetszetét.
Az idei megmérettetésen 111 versenyalkotást neveztek, és 20 kategóriában osztottak ki díjakat.
A KAFF nagydíját, a közönségdíjat és a legjobb egészestés európai film díját is Gauder Áron A Kojot négy lelke című alkotása nyerte, utóbbit megosztva kapta Nuno Beato Nagyapám démonjai című filmjével.
A legjobb magyar egész estés játékfilm Pannónia-Matolcsy-díját Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta a Műanyag égbolt című filmjének ítélte oda a zsűri.
A legjobb európai tévésorozatnak Inés Bernard Espina, Mélody Boulissiere és Clémentine Campos Patouille és az ejtőernyős magok című akotása bizonyult. A legjobb rövidfilmnek járó díjat Hegyi Olivér A szív kertje című munkája kapta.
A legjobb magyar televíziós sorozat Bálint Ágnes-díját Buzási-Gyopár Orsolya vihette haza a Szerintemezazegész: Szorít a ház című munkájáért. Glaser Kati a Városi legendák: Zongorizmus című alkotása ebben a kategóriában különdíjban részesült.
A legjobb tv-speciál díjat megosztva Vincent Patar és Stéphane Aubier Pánikfalva és a Marc Robinet Télapó hadművelet című munkája kapta.
A legjobb animációs munka díját Hárshegyi Vivien Felhők felett című filmjének ítélték oda. A legszínvonalasabb képi formanyelvért járó díjjal Fábián Nikolett Nyugvó köd című filmjét méltatták. A legjobb forgatókönyv díját Alexander Gratzer vihette haza az In the Upper Roomért.
A legjobb diákfilm díját Palotás Adél fények című alkotása kapta, Szucher Ágnes Szerelem a korona idején című filmjéért különdíjban részesült.
A legjobb alkalmazott animáció díját Egely Kati kapta a Canticuénticos: Hogy tudd, szeretlek című munkájáért.
A legjobb első filmnek, csakúgy, mint a legjobb 3 D-s filmnek járó díját idén nem osztották ki.
Az Országos Diák Zsűri díját az európai filmek kategóriában a Nuno Beato Nagyapám démonjai című filmje kapta, különdíjban részesült Alain Ughetto a Kutyáknak és olaszoknak tilos! című alkotása. Fillér Máténak három munkájáért – Telexikon: Évtizedes közgazdasági tabukat dönt meg a koronavírus, Folkfonics – Szól a kakas és Tót Endre: Miért festek? – különdíjat adtak.
A Magyar Filmkritikusok díját Mira Zénó Fox Tossing című kisfilmje kapta, Hegyi Olivért különdíjban részesítették A szív kertje című munkájáért.
A Junior zsűri díját Csutorás Márton vihette haza a Kigyógyulva című filmjéért.
A kritikai írópályázat nyertese Bárány Bence lett, a második helyen Béres Mátyás, a harmadikon pedig Böhm Norbert végzett
Az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület és az Országos Diák Zsűri a magyar filmek díját Kühnel-Szabó Anita Apád című rövidfilmjének adta.
A kétévente megvalósuló nemzetközi seregszemle idén június 21. és 25. között zajlott, holnap a közönség újra megnézheti a KAFF nyertes alkotásait.