Mágikus geometria címmel április 22-étől látható Aknay János Kossuth-díjas festőművész, a nemzet művésze legújabb kiállítása a szentendrei Skanzen Galériában.
A tárlat a szentendrei konstruktív-geometrikus művészeti hagyományhoz illeszkedő Aknay János több mint egy évtizede következetesen épített és fejlesztett Emlék sorozatának darabjaiból ad ízelítőt – olvasható a Szabadtéri Néprajzi Múzeum közleményében.
A kiállítás anyagában a sorozat 2021-23 között született, válogatott darabjai tekinthetők meg néhány korábbi alkotással és előzménnyel kiegészülve.
„A művész ezen munkáin egyszerre tesz kísérletet a látható és a láthatatlan megjelenítésére. A kollektív emlékezetben őrzött metaforák, illetve saját élményeiből merítve, érzékeny kapcsolódási pontokat sejtetve, egyidejűleg profán és mégis szakrális ihletettségű művek születtek ecsetje alól. A karakteres szentendrei veduta meghatározó részletei, azonosítható ikonográfiai elemei (a barokk városháza és kálvária kapujának jellegzetes homlokzati íve, az ódon kapubélletek, az ég felé törő templomtornyok) így váltak sajátmagukon, illetve a helyi értékeken túlmutató, emelkedett szimbólumokká”
– fogalmazott megnyitó beszédében a közlemény szerint Nátyi Róbert művészettörténész, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar dékánja.
Az idén 20 éves Skanzen Galéria az elmúlt két évtizedben mintegy negyven képzőművészeti kiállítást rendezett szentendrei alkotóknak. Aknay János a Skanzen Kortárs Képzőművészeti Kuratóriumának alapító tagja, aki részt vett a Galériát megnyitó Kötődések.
A vidéki Magyarország emlékezete című csoportos kiállításban is. A kiállítás kurátorai Sári Zsolt és Bereznai Péter. A kiállításhoz megjelent katalógust Bereznai Péter tervezte.
A Mágikus geometria című kiállítás október 31-ig a múzeum nyitvatartási idejében tekinthető meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum irodaépületében található Skanzen Galériában.