Manipulálják a legnagyobb streaming zenei szolgáltatók online hallgatottsági számait. Egy most közzétett dokumentum szerint 2021-ben Franciaországban 1 és 3 milliárd között volt a hamis hallgatottság, vagyis vagy az összes lejátszás 1-3 százaléka.
A jelentést a francia kulturális minisztérium megrendelésére a Nemzeti Zenei Központ (CNM) végezte el, együttműködésben három streaming platformmal, a Deezerrel, a Spotify-jal és a Qobuzzal – írta a Le Parisien.
A lap megállapítja, hogy a streaming ipart masszív átverés sújtja; az online zenehallgatás jelentős része valójában hamis adatokon nyugszik. Az 57 oldalas dokumentum egy másfél éves vizsgálódás eredménye és a zeneipar mintegy negyven képviselőjét leplezi le. Franciaországban évente 100 milliárd dalt hallgatnak, 2021-ben e jelentés szerint 1 és 3 milliárd közötti volt a manipulált hallgatottság száma.
A saját platformjaikat érintő hamis adatokat a csalások ellen küzdő három szolgáltató maga tette közzé a minisztérium számára. Eszerint 2021-ben a manipulált adatok a Deezer esetében 2,6, a Spotify-nál 1,1, a Qobuznál pedig 1,6 százalékát tették ki az összhallgatottságnak. A helyzet tavaly tovább romlott, a Deezer esetében 2022-ben már 5 százalék volt manipulált hallgatottsági arány.
„Tudomásunk szerint ez az első alkalom, hogy egy hivatalos tanulmány mutat rá a streaming adatok körüli csalásra. Aggasztó ez az átverés, mindazonáltal a gyakran emlegetett 10 százalékos aránytól még messze vagyunk”
– fogalmazott Jean-Philippe Thiellay, a CNM elnöke.
A szakember kiemelte, hogy a csalásnak a művészek, az előadók az áldozatai, hiszen az torzítja a számukra járó díjazást.
„Sajnos a jelentés készítésekor nem mindenki volt együttműködő, az Amazon Music csak 2022-es számokat bocsátott rendelkezésre, az Apple Music és a YouTube pedig egyáltalán nem szolgáltatott adatokat”.