A Szerk. avatar
2022. november 4. /
, ,

Mit tudunk az ukrajnai háború katonai eseményeiről és honnan tudjuk?

Mi történik Ukrajnában, és milyen forrásokat használ ennek feltárásához egy kutató? Erről beszélt a Magyar Tudomány Ünnepe megújult tudomány-népszerűsítő előadássorozata, a Tudományünnep+ első rendezvényén Rácz András Oroszország-szakértő, háborús elemző, a Német Külpolitikai Társaság munkatársa az Akadémia Székházában.

Rácz András előadásában részletesen bemutatta azokat a nyilvánosan hozzáférhető forrásokat, amelyekből az elemzők világszerte dolgoznak, hogy minél pontosabb képet kaphassanak az Ukrajnában zajló háborúról. Mint mondta, a kutatók dolgát jelentősen segítik a napról napra gyarapodó és hatalmas mennyiségben rendelkezésre álló felvételek.

„Ez a háború az okostelefonok kamerái előtt zajlik”

– fogalmazott. Hozzátette ugyanakkor, hogy a mindkét hadviselő fél által folytatott dezinformációs műveletek miatt a valós helyzet felvázolása nem könnyű feladat.

Szólt arról is, hogy a közösségi média mára fontos tudományos együttműködési platformmá vált. Jelentőségét elsősorban az adja, hogy minden korábbinál gyorsabb és átfogóbb információcserét tesz lehetővé kutatók, elemzők, újságírók és politikusok között.

Az előadásban szó volt a háború eleje óta folyamatosan változó orosz stratégiáról, az orosz és ukrán veszteségekről, az orosz gazdaság állapotáról, az oroszországi közhangulat szondázásának nehézségeiről, valamint arról is, hogy meddig tarthat a háború, és van-e realitása jelenleg a békéről beszélni.

Az előadás teljes anyaga videón:

Megosztás: