A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK) és a Szent István Király Múzeum szervezésében tartották meg a Múzeumi terek, a tanulás terei című megyei szakmai napot. A rendezvény kapcsolódási pontokat keresett a múzeum és a szakképzéssel foglalkozó intézmények között, illetve választ arra, hogy a gyakorlatban hogyan tudja a múzeum a szakképzésben, felnőttképzésben résztvevők munkáját, tanulását támogatni.
Fülöp Andrea a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ koordinátor hálózati munkatársa a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” projekt keretében 2017. június és 2018. szeptember között lezajlott mintaprojektekről számolt be. A mintaprojektek célja a múzeumok társadalmi szerepvállalásának, oktatási szerepének erősítése volt, 35 muzeális-, 50 köznevelési- 17 felsőoktatási intézmény és 5000 tanuló bevonásával. A mintául szolgáló, modell értékű programok a Nemzeti Alaptantervvel összehangolva a közoktatás hatékony kiegészítői lehetnek innovatív, gondolatébresztő programjaik által.
A hamarosan kiadvány formájában megjelenő és ingyenesen letölthető mintaprojektekről további információkat itt a projekt honlapján http://amimuzeumunk.hu/mintaprojektek/ vagy a MOKK honlapján http://mokk.skanzen.hu/amimuzeumunk.html találhatnak az érdeklődők.
A szakmai nap további részében Kovács Anett Jolán felnőttképzési szakember, doktorandusz (Szegedi Tudományegyetem, Neveléstudományi Doktori Iskola) tartotta meg előadását A tudás megszerzésének lehetséges színterei, a megszerzett tudás elismerése témában. A szakember a nem formális úton megszerzett kompetenciák elismeréséről és a validációról beszélt.
A házigazda, Paréj Gabriella a Szent István Király Múzeum muzeológusa Hogyan szolgálja a múzeum a különböző korosztályok iskolán kívüli tanulását? Tanulás és/vagy élmény a múzeumlátogatás? című előadásában ismertette a résztvevőkkel az intézményében a témához kapcsolódó programokat.
A nap zárásaként bemutatkozott a Székesfehérvári Szakképzési Centrum – Bozzai Tímea, szakmai vezető beszámolt a szakképzésben, felnőttképzésben történt változásokról. Előadásában kitért arra is, hogy a folyamatos technológiai fejlődés hatására a munkáltatói elvárások is megváltoznak. Más kompetenciákra lesz szüksége a jövő munkavállalóinak, az új kompetenciák nem bízhatók gépekre. Az iskoláknak pedig a jövőre kell felkészíteniük a gyerekeket a jelenben a múlt tananyagából, és ebben nagy szerepe lesz a szakképzést segítő mintaprojekteknek is.
A múzeumi koordinátori hálózat további rendezvényeiért kérjük, látogasson el a projekt honlapjára: http://amimuzeumunk.hu/esemenyek/list/
A koordinátori rendezvényre a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú európai uniós projekt keretében került sor. A projekt kétmilliárd forint európai uniós forrásból valósul meg 2017. február 1. és 2020. január 31. között a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ konzorciumi vezetésével és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár partneri együttműködésében. A projekt megvalósítói elkötelezettek az esélyegyenlőség szerepének növelése, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés lehetőségének megteremtése mellett.
Szerző, fotók: Farkas Noémi Barbara, Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ