A párizsi Notre-Dame áprilisi tűzvészében leomlott huszártoronyból felszabadult ólom nem jelent egészségügyi veszélyt a levegő minőségére, de „nagyon jelentős mennyiségben” található por formájában a katedrális körüli téren – közölte csütörtökön a párizsi prefektúra.
„A tűzvész óta végzett vizsgálatok azt jelzik, hogy nincsen ólomszennyezési veszély a levegő belégzésekor, de megerősítik, hogy a katedrális közvetlen környezetében ólompor található”
– olvasható a tűzvész után 17 nappal kiadott jelentésben.
A levegő minőségét illetően a Cité-szigeten mért minden érték szerint az ólomkoncentráció a 0,25 ?g/m3 (250 ng/m3)-ös határértéke alatt van.
A vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a katedrális közvetlen környezetében az ólompor lerakódott „helyenként nagyon jelentős mértékben a talajon” a székesegyház előtti téren és a sétányon, amely továbbra is le van zárva.
A vizsgálatok szerint az ólompor szintje 10-20 g/kg a talajon a 0,3 g/kg-os határértékhez képest. A székesegyházra néző épületek felsőbb szintjeit már megtisztították a portól.
A hatóságok ugyanakkor azt tanácsolják a Notre-Dame körül élőknek, hogy nedves kendővel vagy még inkább porszívóval takarítsák ki a lakásaikat, rendszeresen mossanak kezet és a gyerekek játékait is mossák le rendszeresen.
A közlemény arra is emlékeztetett, hogy az ólommérgezésnek leginkább a hatévesnél fiatalabb kisgyerekek és a terhes nők vannak kitéve.
A Notre-Dame megtisztítását a Robin Hood nevű környezetvédő szervezet már a katasztrófa másnapján kérte a leomlott huszártorony és a leégett tetőszerkezet magas ólomtartalma miatt.
A vizsgálatok – a katedrális közvetlen környezetén kívül – a Cité-szigeten és a rakpartokon sehol nem észlelték, hogy az ólom koncentrációja a talajon magasabb lenne a határértékeknél – jelezte a prefektúra.
A több mint 850 éves gótikus székesegyházban április 15-én a kora esti órákban csaptak fel a lángok, leégett a tetőszerkezet, leomlott a kúp alakú huszártorony. A Párizs szívében, a Cité-szigeten található épület a legjelentősebb európai turistalátványosság, évente 13 millióan keresik fel.