MTI/Szerk. avatar
2025. június 15. /
,

A Karikó Katalin alapította JATE-díj látványos kisplasztika lesz + 5 ezer dollár

Karikó Katalin új díjat alapított Szegeden: a tudomány lángját őrző griffmadár novemberben szárnyra kel

A Nobel-díjas kutató a József Attila Tudományegyetem örökségét és szellemiségét élteti a JATE-díjjal

Karikó Katalin, a 2023-as orvosi Nobel-díj kitüntetettje idén novemberben egy különleges díjat ad át a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). A saját maga által alapított JATE-díj nem csupán egy újabb elismerés a tudományos élet palettáján, hanem mélyen személyes gesztus is: tisztelgés egykori alma matere, a József Attila Tudományegyetem (JATE) előtt, amelynek szellemisége és közössége nagyban hozzájárult Karikó pályafutásának alakulásához.

A magyar feltalálók napján, az SZTE-n tartott ünnepségen jelentették be hivatalosan: az első JATE-díjakat novemberben adják át, méghozzá egy látványos kisplasztika és 5000 dollár pénzjutalom kíséretében. A díj szimbolikáját és formavilágát három fiatal alkotó – Hankó Eszter, Mátravölgyi Zsófia és Wende Roberta – tervezte, miután alapos kutatással megismerték Karikó Katalin életútját és tudományos munkásságát.

A művészi koncepció a tudomány lángját hordozó griffmadár és a JATE címeréből kiindulva született. A készülő kisplasztika egy csiszolt, formázott kőből és egy üveglencséből áll, amelynek illesztésénél a „JATE” felirat is megjelenik. Az alkotást Karikó Katalin egyik idézete inspirálta: „A díjak arra valók, hogy a tudományra irányítsák a figyelmet.”

A díj, amely a múltból táplálkozik, de a jövő felé mutat

A díj létrehozása Karikó Katalin egyik legnemesebb gesztusa: a Nobel-díjjal járó több mint félmillió dollár jelentős részéből finanszírozza az alapítványt, és a Nobel-plakett hiteles másolatát is az SZTE-nek adományozta. A díjra szánt adományból 33 éven keresztül évi 15 ezer dollárt lehet kiosztani. A biológus professzor célja az volt, hogy ne csak a díjazottak érdemeit ismerje el, hanem a szegedi egyetem közösségét, értékeit és szellemiségét is továbbörökítse.

A JATE-díjat évente három személy kapja: az SZTE egy jelenlegi hallgatója, egy jelenlegi oktatója, illetve az egyetem vagy jogelődje – tehát a régi JATE – egykori diákja vagy oktatója. A kiválasztottak nem pusztán szakmai kiválóságukkal érdemlik ki az elismerést, hanem azzal az emberi hozzáállással is, amely hűen tükrözi a szegedi universitas értékrendjét.

A díj odaítéléséről egy szakmai testület dönt, amelynek tagja Gácser Attila professzor is. Mint hangsúlyozta:

„A JATE-díj legfontosabb üzenete az a szellemiség, amelyet Karikó Katalin képvisel. Nemcsak tudományos kiválósága példamutató, hanem az is, ahogyan küldetésként tekint arra, hogy visszaadjon annak az egyetemnek, amely elindította őt a pályán.”

A szobor is üzenetet hordoz

A kisplasztika létrehozására nyílt pályázatot hirdettek, a kiválasztott műalkotás tervezését elnyerő formatervezők saját bevallásuk szerint nemcsak egy tárgyat, hanem egy gondolatot akartak létrehozni. A fáklya és a griffmadár motívum nem véletlen: az alkotás egyszerre szimbolizálja a tudomány folytonosságát, a szárnyaló szellemet és az őrzött értékeket.

A jelöléseket szeptember 8-ig várják, és az ünnepélyes díjátadóra az Egyetem Napja alkalmából megrendezett novemberi eseményen kerül sor. A díjazottak a pénzjutalom és a kisplasztika mellett egy magyar nyelvű díszoklevelet is kapnak.

Egy személyes gesztusból születő közösségi ünnep

A JATE-díj különlegessége abban rejlik, hogy nem egy állami vagy nemzetközi szervezet alapította, hanem egy tudós, aki nem felejtette el, honnan indult. Karikó Katalin ezzel az alapítvánnyal nemcsak saját tudományos örökségét írja tovább, hanem új lehetőségeket is nyit a fiatal kutatók és tanárok előtt.

Szeged – és különösen az SZTE – számára ez az elismerés több, mint egy új díj: ez egy szimbolikus híd múlt és jövő között, amely a tudományban, a tanításban és az emberségben egyszerre keres és ad értelmet.

A tudomány legfrissebb cikkei

Megosztás: