29 főt bocsát el az Operaház – Ókovács Szilveszter szerint nem lesz csoportos leépítés
Elbocsátásokat jelentett be a Magyar Állami Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter – értesült a Magyar Narancs. Az értesülések szerint a döntés nyáron lép életbe, és 29 fő munkaviszonya szűnik meg átszervezésre hivatkozva.
Egy fő híján nem csoportos
A főigazgató a keddi havi intézményi érdekegyeztető tanácsi ülésen jelentette be a szakszervezeti vezetőknek, hogy a közeljövőben 29 alkalmazott elbocsátására kerül sor. Bár az intézményvezető az intézkedést belső átszervezéssel indokolta, nem árulta el, hogy pontosan mely területeket, munkaköröket érinti majd a lépés.
Különösen figyelemre méltó, hogy a 29-es számot úgy határozták meg, hogy ne lépjék át a csoportos leépítés jogi küszöbét. Ugyanis a munka törvénykönyve szerint a 30 fő feletti leépítés már csoportosnak számítana, amely esetben a munkáltatónak kötelezően konzultációt kellene folytatnia a szakszervezetekkel egy formális bizottság keretében.
Szakszervezeti ellenállás
A tanácskozáson részt vevő két szakszervezeti vezető, Rotter Oszkár (Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete) és Bárány Balázs (Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete – ODFSZ) egyaránt elutasította a döntést, és írásbeli tájékoztatást, valamint további egyeztetést kértek. Ókovács azonban elutasította ezt az igényt, azzal az indokkal, hogy már eleget tett a tájékoztatásra és egyeztetésre vonatkozó törvényi és kollektív szerződésbeli kötelezettségének.
A főigazgató szerint a lépés egyébként összhangban van korábbi ígéretével is, miszerint nem lesz csoportos létszámleépítés az Operaházban. Hozzátette, hogy már egy éve világos volt: nem érkezik fedezet a béremelésekre az állami költségvetésből, a jelenlegi helyzetben pedig milliárdos hiánnyal küzd az intézmény, amelyen csak a létszámcsökkentéssel lehet enyhíteni.
Sztrájk is lehet
A jogszabályok alapján, ha csoportos leépítésről lenne szó, akkor a munkáltatónak kötelessége lenne tájékoztatást adni a bizottságnak a döntés indokairól, az érintett dolgozók számáról, a kiválasztás szempontjairól, a leépítés ütemezéséről és a munkaviszony megszűnésével járó juttatásokról. Továbbá tárgyalást kellene folytatni annak lehetőségéről, hogy elkerülhető-e a csoportos leépítés, és milyen eszközökkel lehetne mérsékelni a következményeket.
Bárány Balázs a Magyar Narancsnak úgy nyilatkozott: nem fogadják el a leépítést. Hamarosan kezdeményezik az egyeztetést a kollektív szerződés alapján, és ha ez nem vezet a kívánt eredményhez, a korábban már meghirdetett kollektív munkaügyi vita keretében sztrájkra is sor kerülhet.
Az elbocsátásokkal kapcsolatban a szakszervezetek további részleteket és egyeztetést sürgetnek, míg az intézmény vezetése úgy véli, a jogi kereteket betartva járt el. A következő hetek eldönthetik, hogy munkajogi csatározás, netán tényleges sztrájk követi-e a bejelentést.