A Szerk. avatar
2025. június 9. /

Lesley Downer megírta Japán legrövidebb történetét

Élményolvasó – Lesley Downer: Japán legrövidebb története

Kedvelem ezt a sorozatot tömörsége miatt, különösen John Hirst pompásan szellemes európai rövidtörténete óta. Downer asszony azért annyira jól nem ír, mint az ausztrál történész, de korrekt, alapos áttekintést ad az ókortól napjainkig erről a különös szigetről és országról, a vallásában sintoizmust buddhizmussal keverő hitével, koreai gyökereivel együtt. S miután a japáni kultúra, művészet, irodalom nagy híve vagyok, örömmel vágtam keresztül magam e színesen izgalmas nemzeti történeten.

A legérdekesebbnek közben azt találtam, ha folyamatosan összevetettem Japán állapotát, háborúit, társadalmát, fejlettségét az éppen aktuális európai vagy magyar helyzetekkel (hol elénk sietett, hol bezárkózva konzerválta állapotait, hol bőven előttünk járt), s rácsodálkozhattam erősen közös vonásokra is.

Érdekes például Japánban a központi hatalom szerepe, erejének hullámzása, a császár formális jelentősége sógunok, hadvezérek és kormányzók mellett/felett, a helyi kiskirályok örök harcai, polgárháborúk sora, pusztító korokra rendre érkező felvirágzások nagy teljesítményei, azaz a ciklikusság.

Na és ott van a Nara és Kiotó után fővárossá váló Edo, a későbbi Tokió, amely a világon elsők közt vált milliós metropolisszá Európát előzve, s ott vannak a nagy államférfiak, Japán formálói, meg a káprázatosan gyors XX. századi nyugatias alkalmazkodás, adaptálás, ahogyan ez a keleti szigetország egyszerre volt mindig nyitott és zárt, felváltó és megőrző is. Az ország, amely mindig el tudta kerülni a gyarmattá válás keserű sorsát (kulturális hagyományait és életmódját ekképpen megőrizve), s ez a védekező szándék mozgatta extrém bezárkózáskor és túlzott nyitásokkor egyaránt.

Győzelmeiben gyakran könnyelműen hivalkodó, kegyetlenül fennhéjázó, ám vereségeiben nem csüggedően bölcs és energikus, furcsa módon talán. Ellentmondásokkal teli sziget a történelem óceánján.

Ahogyan nem éppen nyugati tankönyvekbe illő a modern japán demokrácia gazdaságilag igen fényes politikai alakulása sem (amit a némethez hasonlóan amerikai katonai irányítás teremtett meg), a 38 évig mindig győztes jobboldali konzervatív, gyakran nacionalista Liberális Demokrata Párttal (amely ezt követő választási bukása után egy évvel már újra kormányon termett, s azóta is szinte mindig ott tartózkodik) – hahó, diktatúrázók.

Downer könyve információkban dúsan, avatott tudással hozza még közelebb ezt a különös és különleges népet, mely képes volt hagyományai megőrzésére szédítő fejlődésében is. Hasznos mű japonistáknak, kíváncsiaknak egyaránt.

Szombathy Pál

Lesley Downer – A brit írónő, aki Japánban otthonosan mozog

Születési év: 1949, London
Foglalkozása: Író, történész, Japán-szakértő

Életút, karrier

Lesley Downer az ázsiai kultúrák iránti rajongással nőtt fel, anyja kínai eredetű, édesapja kínai nyelvtanár volt. A jelekben azt, hogy szenvedélyesen szereti Japánt, minimálisan véletlennek tekinti: 1978 és az azt követő közel 15 évben élt odahaza, megismerve a nyelvét, hagyományait, életvitelét. Rendszeresen utazik és gyakran tart előadásokat rangos intézményekben, mint a Japan Society, az Asia House vagy a British Museum.

Főbb művek – non-fiction:

Geisha: The Secret History of a Vanishing World – a féltve őrzött geisha-hagyomány hiteles módszerekkel bemutatva.

Madame Sadayakko: The Geisha who Seduced the West – a híres Puccini-ihlető geisha, aki a Nyugatot meghódította.

The Brothers: The Hidden World of Japan’s Richest Family – a történet a Tsutsumi családról, akik a leggazdagabb japán család voltak; a New York Times kötetét az év könyvének választotta.

The Shortest History of Japan – a 16 500 éves történelem sűrített, izgalmas áttekintése, a kezdetektől napjainkig.

On the Narrow Road to the Deep North – Basho haiku-poéta nyomdokain járva mutatja be a tradicionális Japánt; a könyv rövidlistás lett a Thomas Cook díjra, és több tévécsatorna is megfilmesítette.

Történelmi regényformában:

Lesley négy kötetet is jegyez a Shogun Quartet elnevezésű sorozatban – ezek középpontjában a 19. századi japán társadalom átalakulása áll – például The Shogun’s Queen, The Last Concubine, The Courtesan and the Samurai, Across a Bridge of Dreams (The Samurai’s Daughter).

Egyéb tevékenységek:

Historikus tanácsadóként szerepelt a Ballet Geisha produkcióban.

Dokumentumfilmekben és sorozatokban mint „Japán-szakértő” is visszaköszön (Age of the Samurai, Sekigahara stb.).

Népszerű szakácskönyvet is írt (A Taste of Japan), és főzős gasztroműsor vezetőjeként a BBC2-n is látható volt.

2018-ban tanított az ELTE City University „non-fiction írás” MA-programján.

Átívelő missziója:

Downer törekszik arra, hogy lehetőleg japán szemszögből mutassa be kultúra, történelem és regény formájában is; mélyen elkötelezett a női sorsok feltárásában, és az autentikusság híve.

Legfontosabb művek (említve):

The Shortest History of Japan („tömör, mégis gyönyörű áttekintés az ország történetétől”)

On the Narrow Road to the Deep North (1990 Thomas Cook-díj rövidlistája)

A The Brothers című művet a New York Times Könyv Évének választotta

Geisha: The Secret History… – hat hónapos terepmunka és personalizált narratíva

Lesley Downer ma is aktív – új kötetet ír, online, podcastekben és nyilvános előadásokon beszél Japánról, történelmi és kulturális kulisszatitkokról.

A legfrissebb irodalmi cikkek

Megosztás: