Lackfi János nyitja meg az Ünnepi Könyvhét rendezvényét – Díszben vonul a magyar irodalom a Vörösmarty téren
Idén 96. alkalommal rendezik meg az Ünnepi Könyvhetet, amelyet június 12. és 15. között a könyv szerelmesei Budapest három ikonikus helyszínén – a Vörösmarty téren, a Vigadó téren és a Duna-korzón – élvezhetnek. A négynapos irodalmi fesztivált ezúttal Lackfi János író, költő, műfordító nyitja meg, akitől már önmagában is emelkedett, de derűs hangvételű köszöntőre számíthatunk.
Ünnep a város szívében
A fesztivál szimbolikus nyitánya június 12-én a Vörösmarty téren a Tűzoltózenekar zenés felvonulásával kezdődik. Az ünnepélyes megnyitón Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke mond köszöntőt, majd Lackfi János lép színpadra. Az eseményt Karácsony Gergely főpolgármester beszéde zárja.
„Nem virágzik a gazdaság, nem jó a társadalom közérzete, nem jók a politikai hangsúlyok, a magyar könyvszakma mégis igyekszik túlélővé válni” – mondta az elnök.
Az irodalmi forgatagot idén mintegy 187 kiállító és 148 stand színesíti, ahol több mint 1100 dedikálásra is sor kerül. A programok között több mint 80 színpadi esemény és könnyűzenei koncertek is helyet kapnak, hogy a könyvek mellé élményekben is gazdagodjon a látogató.
A legszebbek ünnepe – díjakat osztanak
A megnyitó ünnepségen adják át a Szép Magyar Könyv 2024 díjakat is, amelyeket a legigényesebb kivitelezésű hazai könyvek vehetnek át. Az MKKE által felkért zsűri – élén Bárd Johanna könyvtervezővel – 62 kiadó és kulturális intézmény 109 nevezett kötetéből választotta ki a díjazottakat nyolc kategóriában.
Néhány kiemelt díjazott:
Szépirodalom: Kabai Lóránt – El sem kezdett versek (Prae Kiadó)
Gyermek- és ifjúsági könyv: Amíg én oviban vagyok (Pagony Kiadó)
Ismeretterjesztés: Janovics Jenő – A kolozsvári filmgyártás megteremtője (Nemzeti Filmintézet)
Művészeti könyv: Wellisch Tehel Judit (Equibrilyum Kiadó)
Könyvsorozat: Betűzgető könyvek (Cerkabella Kiadó)
Különdíjak szerte az ország kulturális életéből
Az eseményt a különböző különdíjak teszik még rangosabbá. A köztársasági elnök díját például a Philostratus-corvina hasonmás kiadása nyerte, míg a miniszterelnök különdíját a Jelképek és jelentések a Bibliában I–III. című munka kapta meg.
Kiemelkedő elismerés még a főpolgármester különdíja, amely a Hátsó lépcsőház című kötethez került, valamint az MTA díja a Ferenczy Múzeumi Centrum Veszélyes csillagzat alatt című könyvéért. A Tamás László-díjat pedig az MNMKK Iparművészeti Múzeum gondozásában megjelent Iparkodunk című kötet vihette haza.
Könyv, zene, irodalom: összművészeti élmény
A megnyitót a Gryllus család zenés irodalmi előadása zárja a Vörösmarty téren, de a négy nap során számos más produkció is színpadra kerül. Az idei Ünnepi Könyvhét tehát nem csupán a könyvekről szól, hanem az irodalom és a város találkozásáról, közösségi élményről, beszélgetésekről és inspirációkról is – miközben az érdeklődők dedikált példányokkal és új kedvencekkel térhetnek haza.