Meggyalázták a holokauszt-emlékművet Párizsban

Zöld festék a történelem arcán – Megrongáltak több zsidó emlékhelyet Párizs szívében

Zöld festékkel fújtak le szombatra virradóra több zsidó vonatkozású helyszínt Párizs belvárosában: két zsinagóga, egy neves zsidó étterem és a holokauszt-emlékmű is áldozatul esett a vandál támadásnak. A rendőrség vizsgálatot indított, a városvezetés azonnali tisztítási munkálatokat rendelt el.

A csendes hajnalt sötét nyomok törték meg

A rendőrség hajnali 5:15-kor észlelte az első nyomokat: zöld festékszórással megrongálták a Marais-negyedben található holokauszt-emlékművet, valamint két közeli zsinagógát, a Tournellest és az Agoudas Hakehilost. Ugyanezen az éjszakán az egykori zsidó negyedben, a Chez Marianne nevű zsidó étterem falán is festéket találtak, előtte pedig egy félig kiürült festékszóró spray hevert.

A térfigyelő kamerák felvételei szerint hajnali 4:30 körül egy fekete ruhás személy látható, aki festéket fúj az emlékműre. Az elkövető kiléte egyelőre ismeretlen, és nem hagyott hátra semmilyen üzenetet vagy jelzést tettének indoklására.

Szimbólumokat ért támadás

A holokauszt-emlékmű meggyalázása nemcsak egy köztéri műalkotás megrongálása, hanem egy történelmi és erkölcsi emlékezet megsértése is. Az emlékmű Párizs közepén áll, néma tanúként idézve a második világháború legsötétebb időszakát és a francia zsidó közösség elhurcolását.

Hasonló jelentőséggel bír a Tournelles és az Agoudas Hakehilos zsinagóga is, amelyek a zsidó vallási és kulturális élet élő központjai a francia fővárosban.

Válasz a nyomokra

Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere azonnal intézkedett: „A lehető leghatározottabban elítélem ezeket a megfélemlítéseket. Az antiszemitizmusnak nincs helye városunkban és köztársaságunkban. Felkértem a köztisztasági vállalatot, hogy sürgősen intézkedjen. Feljelentést teszünk” – írta hivatalos közleményében.

Bruno Retailleau belügyminiszter szintén megszólalt: „Mérhetetlen undort érzek a zsidó közösséget célzó visszataszító cselekmények miatt” – fogalmazott az X-en.

Egyre aggasztóbb számok

Franciaországban él Európa legnagyobb zsidó közössége, mintegy 600 ezer fővel. A belügyminisztérium adatai szerint 2024-ben már 1570 antiszemita cselekményt regisztráltak, ami riasztó növekedés a korábbi évekhez képest. A Crif, a francia zsidó intézmények képviseleti tanácsa év elején „történelmi” szintűnek nevezte az antiszemita incidensek számát.

Emlékezet és éberség

A párizsi rongálás nemcsak anyagi kárt okozott, hanem mélyebb, szimbolikus sebeket is ejtett: az emlékezetet, a jelenlétet, a kultúrát és az együttélést ért támadás. A zöld festék itt nem egyszerű firka, hanem a múlt megszentségtelenítésének nyoma.

Bár az elkövető szándéka ismeretlen, a hatás egyértelmű: a közösségi érzés megingatására tett kísérlet, amelyre csak egyféleképpen lehet válaszolni – éberséggel, összefogással és a történelem tanulságainak megőrzésével.

A legfrissebb közéleti cikkek

Megosztás: