Cholnoky Jenő elveszettnek hit csodálatos képei újra láthatók

Erdély hegyeitől a kínai partokig – Újra látható Cholnoky Jenő elveszettnek hitt földrajzi hagyatéka

Több mint nyolcvan évnyi feledés után újra reflektorfénybe került a magyar földrajztudomány egyik legnagyobb alakjának, Cholnoky Jenőnek az elveszettnek hitt fotó- és térképhagyatéka. Az MTA 199. közgyűlését követően, május 13. és 16. között egy rendkívül különleges, mindössze néhány napig látogatható kiállítás mutatott be ízelítőt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem gondozásában fennmaradt, 2001-ben újrafelfedezett gyűjteményből.

A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében rendezett tárlat a határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek ünnepi hónapjához kapcsolódott, és olyan anyagot tett láthatóvá, amely nem csupán a 20. század eleji Magyarország földrajzi és kulturális állapotáról ad egyedülálló keresztmetszetet, hanem egy tudós szenvedélyének és látásmódjának is emléket állít.

Egy véletlen felfedezés mentette meg a múltat

Cholnoky Jenő, a kolozsvári Tudományegyetem Földrajzi Intézetének világhírű földrajztudósa, 1919-ben kénytelen volt elmenekülni az erdélyi városból, hátrahagyva életművének egy jelentős részét: több ezer saját készítésű fényképet és gyűjtött térképet. A hagyaték sorsa évtizedekig ismeretlen volt – egészen 2001 tavaszáig, amikor az egyetem egyik raktárhelyiségének kiürítése során évszázados üvegnegatívok, síkfilmek, atlaszok és térképek kerültek elő poros dobozokból.

A dobozokat és mappákat penészes ponyvák fedték, de a kutatók hamar felismerték: ez nem csupán egy archívum, hanem maga a tudományos múlt egy szelete. A felismerés óta eltelt több mint két évtized során a Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság kezelésében álló gyűjteményt gondosan rendszerezték és digitalizálták. Ma már a digitalizálás végső szakaszába ért a munka, a fényképek és térképek jelentős része online is hozzáférhető.

A térképek: földrajzi örökség több száz éven át

A mintegy ötezer darabos térképgyűjtemény egészen a 17. századig nyúlik vissza. A legnagyobb mennyiség azonban 1850 és 1919 közötti időszakból származik, és főként Magyarország és Románia területét ábrázolja. Az általános térképek mellett különösen értékesek a tematikus oktatási térképek, valamint kézzel rajzolt egyedi példányok is.

A gyűjtemény jelentős része egyértelműen oktatási célokat szolgált, de számos térkép Cholnoky utazásaihoz kapcsolódik, így feltűnnek rajtuk a Skandináv-félsziget, Kína, vagy az Egyesült Államok bizonyos térségei is. Ezek nemcsak tudománytörténeti szempontból fontosak, hanem kivételesen vizuálisan is lenyűgözőek.

A fotók: korabeli Magyarország, világutazások és tudományos szenvedély

A hagyaték másik fele egy körülbelül ötezer darabos fotógyűjtemény, amelynek legnagyobb része a történelmi Magyarország területén készült. Ezek segítségével betekintést nyerhetünk a kolozsvári egyetemi életbe, a földrajzi terepmunka pillanataiba, de néprajzi érdeklődése is visszaköszön a képeken. Erdélyi falvak, tájak, emberek, utcák és szokások elevenednek meg egy olyan kutató objektívjén keresztül, aki nemcsak a tudomány, hanem a kompozíció és a fotóművészet mestere is volt.

A fotók másik része három nagy utazás során készült: Kínában, Skandináviában és az Egyesült Államokban. Ezek nemcsak az adott tájak földrajzi jellegzetességeit mutatják be, hanem egy tudós tekintetét is rögzítik, aki mindig egységben látta a földrajzi térségek természeti, társadalmi és kulturális tényezőit.

Nemcsak tudomány, hanem művészet is

Cholnoky Jenő a századelő tudós archetípusa volt: kutató, oktató, író, fotós – aki a tudományt és a művészetet egységben kezelte. Fényképeit elnézve ma is lenyűgöző, hogy milyen esztétikai érzékkel készítette felvételeit. A kompozíciók, a fények, a térkezelés mind azt mutatják, hogy alkotóként is kiemelkedő személyiség volt.

Az örökség jövője

A hagyaték digitalizálása lassan a végéhez közeledik. A cél, hogy szabadon hozzáférhető, kereshető adatbázisban váljon elérhetővé a kutatók és az érdeklődők számára. Ez nemcsak a földrajztudomány és a magyar tudománytörténet számára jelentős lépés, hanem kulturális örökségünk értékes darabjának megőrzése is.

A kiállítás már véget ért, de az érdeklődők számára elérhető egy nagyképes válogatás és háttéranyag az MTA honlapján, amely részletesen bemutatja a hagyaték sorsát és digitalizálásának eredményeit:

👉 Cholnoky Jenő hagyatéka – mta.hu

Cholnoky Jenő kolozsvári hagyatékával kapcsolatban a hivatalos honlap nyújt bővebb tájékoztatást: https://hagyatek.cholnoky.ro/
A Fényképtár ezen az oldalon böngészhető: http://cholnokyphotos.gisit.ro/
A Térképtár elérhetősége: http://cholnokymaps.gisit.ro/

A legfrissebb fotós cikkek

Megosztás: