Tihany újra ragyog – befejeződött az apátság történetének legnagyobb felújítása
Több mint kilenc évszázad öröksége újult meg
A tihanyi bencés apátság történetének egyik legjelentősebb pillanatához érkezett: pénteken ünnepélyes keretek között adták át a teljes körűen megújított apátsági épületegyüttest és a kibővített Szent Kristóf Zarándokházat. Mihályi Jeromos perjel beszédében emlékeztetett arra, hogy 970 éve, I. András király alapította a monostort – az államalapító Szent István nyomdokain haladva.
Felújítás tetőtől kriptáig
A mostani munkálatok a barokk kori újjáépítés óta példátlan léptékűek voltak. A teljes tetőszerkezetet és a templomtorony burkolatát felújították, a nyílászárók nagy részét kicserélték vagy restaurálták. A külső vakolatok is új köntöst kaptak. Az épületgépészetet – fűtés, hűtés, szellőzés – teljesen korszerűsítették.
Restaurált terek és új funkciók
A belső terek sem maradtak érintetlenül. A festőrestaurátori kutatások után megújult az apátsági könyvtár, a közösségi terek és az a Király-szoba, ahol IV. Károly egykor megfordult. A templombelső díszítőfestése, valamint a barokk kori imakórus is visszanyerte eredeti fényét.
Nemzeti emlékhely méltó megőrzése
Az apátság kriptáját, ahol I. András király sírja található, a műemléki előírásoknak megfelelően restaurálták. Barkó Ágoston atya kiemelte: az apátság nemcsak építészeti remekmű, hanem a keresztény szellemiség élő központja és egy fontos történelmi emlékhely is.
A zarándokok új otthona
A szomszédos Szent Kristóf Zarándokház is megújult, sőt új épületszárnnyal bővült. A mostantól 50 férőhelyes, 16 szobás szálláshely lehetővé teszi zarándokcsoportok fogadását, valamint lelkigyakorlatok és konferenciák megtartását is.
Együttműködés és támogatás
A komplex felújítás során közel száz magyar vállalkozás dolgozott együtt. A kormány 7,2 milliárd forinttal támogatta a projektet, amely méltó módon őrzi meg a bencés örökséget és Tihany szellemiségét a következő generációk számára.