„Mindig is pap akart lenni” – Testvére mesélt a frissen megválasztott XIV. Leó pápáról
A katolikus egyház történelmének első észak-amerikai pápája, Robert Francis Prevost – immár XIV. Leó pápa – testvére, John Prevost a napokban több amerikai hírügynökségnek is nyilatkozott, és személyes emlékein keresztül árnyalt képet rajzolt az új egyházfőről. A család mélyen vallásos, a testvérek kapcsolata pedig ma is szoros, így különösen megható, ahogyan John Prevost az öccséről beszél.
Büszkeség, meghatottság, és egy kis szókirakó
„Ez hatalmas megtiszteltetés, de óriási felelősség is” – fogalmazott a testvér az Associated Pressnek. Hozzátette: biztos benne, hogy testvére „nagyobb és jobb dolgokhoz” fog vezetni, és hogy pápaként is megtartja azt az elkötelezettségét, amely mindig is jellemezte – a szegények és a peremre szorultak iránti érzékenységet.
John Prevost arról is beszélt, hogy ő és az öccse – a mostani pápa – a mai napig mindennap beszélnek telefonon. A beszélgetések témái a politikától a vallásig sokféle kérdést érintenek, de még a közös szókirakózást sem hagyják ki. A testvér elismerte, nem tudja, hogy ez a szokás mostantól hogyan alakul majd, de bízik benne, hogy kapcsolatuk megmarad ilyen szorosnak.
Egy vasalódeszka, mint gyermekkori oltár
A testvér az ABC News kérdésére elmondta: Robert Francis Prevost már kisgyermekként is papnak készült. „Nem hiszem, hogy valaha is megkérdőjelezte volna a hivatását. Már gyerekként is azt játszotta, hogy ő egy pap – a vasalódeszka volt az oltár.” Ez a kép talán többet mond minden teológiai önéletrajznál: egy fiú, aki komolyan veszi a játékait, mert azok a jövőjét tükrözik.
Egyensúlyra törekvő egyházfő
A fivér hangsúlyozta: szerinte XIV. Leó pápa nem fog sem a katolikus egyház bal-, sem jobboldali szárnyának kiszolgáltatottja lenni. „Nem lesz igazán szélsőbaloldali, és nem lesz igazán szélsőjobboldali sem. Inkább középen áll” – mondta John Prevost. Ez a középút, az egyensúlyra való törekvés lehet az új pápai korszak egyik meghatározó jegye, amelyet sokan már Ferenc pápa munkásságában is nagyra értékeltek.
Közös misszió: Dél-Amerika
A testvér a pápa és elődje közötti párhuzamot is kiemelte: mindketten hosszú időt töltöttek Dél-Amerikában misszionáriusként, így hasonló tapasztalatokkal, közös élményekkel és egyforma szenvedéllyel segítették az elesetteket. „Azt hiszem, hogy ők ketten nagyon hasonlítottak egymásra” – mondta, hozzátéve, hogy reményei szerint Robert Francis Prevost egyfajta „második Ferenc pápa” lesz, aki a szegények és a társadalom perifériájára szorultak védelmezőjeként lép fel.
Konklávé előtt filmnézés
A választás előtti napokban Robert Prevost megnézte a Konklávé című filmet – árulta el John Prevost mosolyogva. Azt egyelőre nem tudni, hogy a film befolyásolta-e döntéseit, vagy csak hangolódásként szolgált a világ egyik legzártabb és legfontosabb szavazási procedúrájára, amelynek végén őt, a 69 éves, chicagói születésű misszionáriust választották meg a katolikus egyház 267. pápájának.
A csendes elhivatottság embere
A testvérek visszaemlékezései alapján XIV. Leó pápa – Robert Francis Prevost – olyan vezető, akit mély elköteleződés, közvetlen emberség és a szegények iránti felelősség jellemez. A világ most egy olyan egyházfőt kapott, aki már gyerekként is tudta, merre tart, és aki felnőttként is minden nap emlékezteti magát arra, honnan jött és kikért dolgozik. A családja – és a világ katolikus közössége – most kíváncsian, reményekkel teli figyeli, milyen irányba vezeti az egyház hajóját az első észak-amerikai pápa.