George Clooney: „Nem érdekel, mit mond rólam Trump – jogom van kimondani az igazságot”
George Clooney szerint nem zavarják Donald Trump támadásai, miután az egykori elnök ismét élesen bírálta őt közösségi oldalán. A színész szerint az ő feladata nem az, hogy tetszen a hatalomnak, hanem hogy – ha teheti – kimondja az igazságot.
A CBS Mornings műsorában Gayle King kérdésére Clooney így reagált Trump szavaira:
„Nem érdekel. Régóta ismerem Donald Trumpot. Nem az a dolgom, hogy tetszelegjek az Egyesült Államok elnökének. Az én dolgom, hogy – amikor lehetőségem van – elmondjam az igazat. Tisztában vagyok vele, hogy ezt nem mindenki szereti.”
Hozzátette:
„Az emberek kritizálni fognak emiatt. Elon Musk is megszólalt rólam – ez az ő joga. Ahogy az is az én jogom, hogy elmondjam a másik oldalt.”
Trump: „Álszínész, aki sosem csinált nagy filmet”
Trump támadásai azután újultak meg, hogy Clooney a New York Times hasábjain arra szólította fel Joe Bident, ne induljon újra az elnöki tisztségért, hanem engedjen teret egy fiatalabb demokrata jelöltnek, aki nagyobb eséllyel győzhetné le Trumpot.
Erre válaszul Trump a közösségi platformján ezt írta:
„Most aztán a kamuszínész, George Clooney is, aki soha nem csinált egyetlen nagyszerű filmet sem, bele akar szólni. Elárulta a Görbe Joe-t, ahogy az ilyen patkányok szokták.”
„Ez polgári kötelesség volt”
Clooney a CNN-en, Jake Tapper kérdésére így indokolta nyílt levelét:
„Nem tudom, bátor dolog volt-e. De ez polgári kötelesség volt. Amikor azt láttam, hogy az én oldalamon sem mondanak igazat, úgy éreztem, ideje felszólalni.”
A véleménycikkre érkező kritikákról így nyilatkozott:
„A szólásszabadság lényege, hogy nem követelhetsz szabad véleménynyilvánítást úgy, hogy közben megtiltod másoknak, hogy rosszat mondjanak rólad.”
Majd hozzátette:
„Ha hiszel valamiben, ki kell állnod mellette – és vállalnod kell a következményeket. Én elfogadom ezt. Elfogadom a kritikát, ha azért ér, mert kiállok valamely álláspontom mellett. És ugyanúgy védem az ő jogukat, hogy engem kritizáljanak, mint a saját jogomat, hogy őket bíráljam.”
Újra színpadon – politikai témában
Clooney jelenleg a Broadwayn szerepel a Good Night, and Good Luck színpadi adaptációjában, amely az 1950-es évek Amerikájába repít vissza: a történet Edward R. Murrow újságíró és Joseph McCarthy szenátor összecsapását mutatja be, aki akkoriban azt állította, hogy kommunista kémek és szovjet szimpatizánsok szivárogtak be az amerikai kormányzatba, egyetemekre és a filmiparba.
A darab és Clooney jelenlegi megszólalásai is világosan mutatják: a színész politikai véleménye nem kampányízű gesztus, hanem tudatos társadalmi szerepvállalás – akár tetszik ez Trumpnak, akár nem.