A Szerk. avatar
2025. április 19. /
, ,

Cserhalmi György 43 év után újra eljátssza a Dögkeselyűt

A bosszú körútja: Genser András újraértelmezi a Dögkeselyűt

Cserhalmi György újra a volán mögé ült, hogy negyven év után visszatérjen a magyar filmtörténet egyik legsötétebb hőséhez

Egy ikonikus film új élete

A Dögkeselyű, András Ferenc 1982-es filmje, a magyar mozi egyik legemlékezetesebb bosszútörténete. Most Genser András, a Körút nevű zenei projekt kitalálója új klipjében idézi meg a filmet – egyszerre tisztelegve előtte, és új társadalmi értelmezést is adva neki.

A Körút célja, hogy hetvenes-nyolcvanas évek magyar filmjeit új dalokkal értelmezze újra. A projekt eddig már olyan filmeket hozott vissza a köztudatba, mint a Moszkva tér, az Eszkimó asszony fázik vagy a Megáll az idő.

A Dögkeselyű: A kisember dühkitörése

A Dögkeselyű Munkácsi Miklós Kihívás című regénye alapján készült, és a tavaly elhunyt András Ferenc egyik legjobb rendezéseként tartják számon. Főszereplője, Simon József, egy diplomás taxisofőr (Cserhalmi György), akit idős nők rabolnak ki – ő pedig a törvény helyett saját kezébe veszi az igazságszolgáltatást.

A film már megjelenésekor is súlyos társadalmi kérdéseket feszegetett, és ahogy a Magyar Nemzet írta:

„A rosszul beidegződött férfi-magatartás, ha működésbe lép, a férfi pusztulásához vezet.”
Forrás: Magyar Nemzet – A tehetetlenség világa

Cserhalmi visszatér – 43 év után

A klip különlegessége, hogy az eredeti film jeleneteit az NFI engedélyével használja, emellett újra is forgattak egy ikonikus jelenetet. Simon József szerepében maga Cserhalmi György tér vissza – méghozzá a Körút sötét valóságába.

A taxi hátsó ülésén két különleges vendég is feltűnik: Schoblocher Barbara és Péterfy Bori, akik nemcsak szerepelnek a klipben, de a dalban is énekelnek. A klipet Genser András rendezte, operatőre Spáh Károly volt.

„Az ország tiszta ideg, mint Simon József”

A klip nemcsak nosztalgikus utazás, hanem kőkemény társadalmi reflexió is. A projekt közleménye így fogalmaz:

„A Körút köti össze Budát és Pestet, a múltunkat és jelenünket, negyvenhárom év után megérkeztünk a Körút végére és ugyanazokat a köröket futjuk újra. Az ország tiszta ideg, mint Simon József taxisofőr.”

Kritikai elismerések és örök érvényű téma

A Dögkeselyű nem csupán műfaji bravúr, hanem társadalmi látlelet is. Ahogy a Filmtett kritikája fogalmaz:

„Cserhalmi György morózusan gondterhelt játéka, a mindenki előtt két lépéssel járó, hűvösen módszeres Simon Jóska szerepében, csúcsra járatja a gyönyört.”
Forrás: Filmtett – András Ferenc: Dögkeselyű (1982)

A film ma is ugyanúgy működik, mint négy évtizeddel ezelőtt. A tehetetlenség, a kisember dühe és a rendszer igazságtalanságai – ezek nem avultak el. A Körút projekt pedig bebizonyítja, hogy a klasszikus magyar filmek nem a múlt poros emlékei, hanem ma is érvényes történetek.

Fedezd fel újra a magyar filmek sötét oldalát

A Dögkeselyű új klipje nem csupán egy dal, hanem kulturális tükör. Genser András és a Körút új formába önti a múltat – hogy jobban lássuk benne a jelent.

A legfrissebb filmes cikkek

Megosztás: