A 2025. április 16-án Pozsonyban megrendezett Slnko v sieti (Nap a hálóban) díjátadón két magyar színésznő, Borbély Alexandra és Bandor Éva is elismerésben részesült. Borbély Alexandra a legjobb női főszereplő, míg Bandor Éva a legjobb női mellékszereplő díját vehette át Iveta Grófová rendezésében készült Emma és a halálfejes lepke című filmben nyújtott alakításáért.
A Szlovák Televíziós és Filmakadémia által 2004 óta évente megrendezett díjátadó idén rekordszámú, 49 filmes és televíziós alkotást értékelt.
Egy film, amely szembenéz a múlttal
Az Emma és a halálfejes lepke (szlovákul: Ema a smrtihlav) a második világháború idején, 1942-ben játszódik egy szlovák–magyar határfaluban, Pozsonypüspökiben. A történet középpontjában Marika, egy magyar varrónő áll, aki egy zsidó kisfiút bújtat, miközben egy Hlinka-gárdista is szemet vet rá.
A film Peter Krištúfek azonos című regénye alapján készült, aki 2018-ban tragikus hirtelenséggel hunyt el. A rendező, Iveta Grófová a forgatókönyv írását Krištúfek özvegyével együttműködve végezte, hogy hű maradjon az eredeti vízióhoz.
Borbély Alexandra és Bandor Éva elismerése
Borbély Alexandra Marika szerepében nyújtott alakításáért kapta meg a legjobb női főszereplő díját. A színésznő a díjátadó után az Új Szónak nyilatkozott, kifejezve meghatottságát az elismerés miatt.
Bandor Éva, aki Marika szomszédasszonyát, Ágnest alakította, a legjobb női mellékszereplő díját vehette át. A komáromi színésznő elmondta, hogy nem számított a díjra, mivel tavaly is ő kapta ugyanitt a legjobb mellékszereplőnek járó elismerést.
A film társadalmi jelentősége
Az Emma és a halálfejes lepke nemcsak történelmi dráma, hanem mély társadalmi üzenetet is hordoz. A film a szlovák állam második világháborús bűneivel való szembenézésre ösztönöz, különösen a zsidó lakosság deportálásának és a magyar kisebbség elleni intézkedések tükrében.
A történet a multikulturalizmus és a nacionalizmus összeegyeztethetetlenségét is bemutatja, különösen a nyelvhasználat kérdésén keresztül.
Oscar-nevezés és további elismerések
A filmet a Szlovák Televíziós és Filmakadémia összesen 12 kategóriában jelölte, és Szlovákia ezt az alkotást nevezte az Oscar-díjra is. A film nemcsak a díjátadón aratott sikert, hanem a kritikusok is méltatták mély társadalmi üzenete és erőteljes színészi alakításai miatt.
Az Emma és a halálfejes lepke egy olyan alkotás, amely nemcsak a múlt eseményeit dolgozza fel, hanem a jelen társadalmi kérdéseire is reflektál, így méltán érdemelte ki a szakma és a közönség elismerését.