A női Krisztus-történetben Bess küzdelme a hit, a szerelem és az önfeláldozás határán jár
„Leginkább elektro-passióként lehet megfogalmazni” – új adaptáció Lars von Trier Hullámtöréséből
Van valahol egy tengerparti település, ahol a férfiak hozzák a törvényeket, és a nők dolga, hogy tiszteljék és kövessék őket. Ebbe a zárt, vallásos közösségbe robban be a szerelem, a szabadság és az önfeláldozás témája: Lars von Trier kultikus filmjének színpadi változata a Radnóti Színházban debütál május 3-án. Az évad utolsó bemutatójaként érkező darabot Bíró Bence adaptálta, a rendező Szenteczki Zita.
Szerelem, szenvedély, hit
A főhős, Bess (Sodró Eliza) érzelmes, őszinte, naiv és csupaszív lány, akire különcként tekint a közössége – de szeretettel. Élete nagyot fordul, amikor megismerkedik Jannal (Pál András), az olajfúrótoronyon dolgozó férfival. A férfi iránti szenvedély, a testiség felfedezése és Jan szabadságszeretete új dimenziókat nyit meg előtte.

Ám amikor Jan visszatér dolgozni, Bess a Legnagyobb Jóhoz fohászkodik, hogy hozza őt vissza. Imája meghallgatásra talál, de a férfi hazatérése újabb szenvedések forrása lesz. A közösség által teremtett, kegyetlen istenkép ugyanis nem ismeri az irgalmat.
A szenvedéstörténet 15 stációja
„A Hullámtörés értelmezhető egy női Krisztus-történetként, a történetet 15 stációra bontottuk” – mondta Szenteczki Zita a nyílt próbán. A darab nem egy konkrét valláshoz kapcsolódik, inkább a hit és a közösség kettős természetét vizsgálja: hogyan tartanak meg és hogyan törnek össze. „Nem célom felmenteni vagy mártírrá tenni bárkit, hanem az arányokat kutatom: hol húzódik a határ az önfeláldozás és az önfeladás között” – tette hozzá a rendező.
Elektro-passió élő énekkel
A darab zenei világát Tarr Bernadett komponálta. Az előadás élőben szólal meg, két énekes – Varga-Szathmáry Judit és Nagy Bernadett – váltja egymást. A passió-tételek Bess érzéseit jelenítik meg, olykor narrátorként, máskor kórusműként, a színészek közreműködésével.

„Leginkább elektro-passióként lehet megfogalmazni” – fogalmazott a zeneszerző. Elektronikus, experimentális zenei elemek fonják körbe a történetet, teremtve meg a szenvedéstörténet különleges atmoszféráját.
Erős színészi csapat, látványos színpadkép
A főszerepben Sodró Eliza látható, partnere Pál András. További szereplők: Berényi Nóra Blanka, Kováts Adél, Schneider Zoltán, Horváth Lajos Ottó, Major Erik, Gazsó György, Fehér László és Kozma Veronika. A dramaturg Hárs Anna, a látvány Lázár Helga munkája, a koreográfiát Kovács Domokos jegyzi.
Az adaptáció Lars von Trier 1996-os filmje alapján készült, amelyet a rendező David Pirie és Peter Asmussen forgatókönyvírókkal közösen jegyez. A film főszereplői Emily Watson, Stellan Skarsgård és Katrin Cartlidge voltak.
Bemutató: 2024. május 3., Radnóti Színház