Keresztre feszített hit: a 64 éves Ruben Enaje immár 36. alkalommal élte újra Krisztus szenvedését
A Fülöp-szigeteki San Pedro Cutud városában idén is megtelt a poros domboldal zarándokokkal, turistákkal és a média képviselőivel: nagypénteken újra megrendezték a világ egyik legmegrázóbb és legmegosztóbb vallási hagyományát. A főszereplő idén is a 64 éves Ruben Enaje volt, aki sorozatban 36. alkalommal vállalta, hogy fizikailag is osztozik Krisztus szenvedésében – valóban keresztre feszítették.
Valódi szegek, valódi vér, valódi hit
A Manilától mintegy 60 kilométerre északra fekvő településen a szertartás egyik legismertebb alakja, az asztalosként dolgozó Ruben Enaje egy 27 kilós fakeresztet cipelt végig a közel két kilométeres úton, mielőtt kezeit és lábait római katonának öltözött férfiak szögekkel rögzítették egy állított keresztre.
„Egyre gyengébb vagyok, de remélem, jövőre is folytathatom. Ha mégsem, biztos vagyok benne, hogy valaki átveszi a helyemet” – mondta Enaje, akinek testét már sebhelyek borítják a korábbi évek keresztre feszítései után.
Több ezren zarándokoltak a különleges szertartásra
A rituálé helyszínére több ezer ember érkezett: hívők, turisták és érdeklődők – sokan közülük külföldről. A Fülöp-szigetek római katolikus többségű ország, ahol különösen erős az élő, látványos népi vallásgyakorlat. A húsvét nem csupán egy ünnep: szinte az egész ország megáll a nagyhét napjaira. Az állami hivatalok, iskolák, vállalkozások és boltok bezárnak, hogy mindenki részt vehessen az eseményeken vagy hazautazhasson családjához.
A San Pedro Cutudban tartott keresztre feszítéseken kívül országszerte számos helyen láthatók önkéntesek, akik mezítláb, véresre korbácsolt háttal vonulnak végig az utcákon – vezeklésük és hódolatuk jeleként.
Az egyház nem támogatja, de nem is tiltja
Bár a római katolikus egyház hivatalosan nem ösztönzi a testi önkínzással járó húsvéti szertartásokat, a gyakorlatot sem akadályozza meg. A püspöki kar hosszú ideje azt hangoztatja, hogy az imádság, a bűnbánat, az Isten felé fordulás a nagypéntek és a húsvét legfontosabb üzenete.
A szertartások hitelességét azonban nehéz megkérdőjelezni: az önkéntesek – mint Ruben Enaje – valódi szegekkel és valós fájdalommal fejezik ki Krisztus iránti szeretetüket és áldozatkészségüket.
Egy ország, ahol még élő a passió
A Fülöp-szigetek 110 milliós lakosságának több mint 85 százaléka római katolikus. Az ország a világ egyik legvallásosabb nemzete, és a húsvét különösen fontos szerepet játszik az emberek identitásában. Az ilyen látványos, sokszor megrázó szertartások egyszerre váltanak ki csodálatot, kritikát és kíváncsiságot – de legfőképp azt mutatják meg, hogy milyen mélyen él a keresztény hagyomány a délkelet-ázsiai országban.